تصویب نامه درخصوص نرخ تسعیر ارز برای محاسبه قیمت خوراک پالایشگاه ها (نفت خام و میعانات گازی) و فرآورده های تحویلی از پالایشگاه ها

تصویب نامه درخصوص نرخ تسعیر ارز برای محاسبه قیمت خوراک پالایشگاه ها (نفت خام و میعانات گازی) و فرآورده های تحویلی از پالایشگاه ها

وزارت نفت ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

وزارت صنعت، معدن و تجارت ـ سازمان برنامه و بودجه کشور

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۷/۲۲ به پیشنهاد وزارت نفت و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

۱ـ از ابتدای آبان ماه سال ۱۳۹۷ نرخ تسعیر ارز برای محاسبه قیمت خوراک پالایشگاه­ها (نفت خام و میعانات گازی) و فرآورده­های تحویلی از پالایشگاه­ها به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده­های نفتی ایران (پنج فرآورده اصلی و سوخت هوایی)، برابر با متوسط ماهانه نرخ ارز در سامانه نیما خواهد بود.

۲ـ قیمت­گذاری مواد اولیه قیر ( VB ) دریافتی از پالایشگاه­ها برای تحویل قیر رایگان موضوع بند (هـ) تبصره (۱) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور بر مبنای نرخ تسعیر دلار (۰۰۰ر۴۲) ریال و مابه­التفاوت آن با متوسط ماهانه نرخ تسعیر مورد عمل در سامانه نیما با پالایشگاه­ها محاسبه خواهد شد.

۳ـ به منظور جلوگیری از تغییر نرخ روغن موتور و همچنین شوینده­ها، برش روغن (لوب­کات) و نفت سفید تحویلی از پالایشگاه­ها به کارخانه­های روغن­سازی و کارخانه­های تولید آلکیل بنزن خطی از نفت سفید (LAB )، بدون تأثیر تسعیر نرخ ارز بر مبنای نرخ تسعیر دلار (۰۰۰ر۴۲) ریال و مابه­التفاوت آن با متوسط ماهانه نرخ تسعیر مورد عمل در سامانه نیما با پالایشگاه­ها محاسبه خواهد شد.

۴ـ نرخ تسعیر خوراک تحویلی از پالایشگاه­ها به شرکت­های پتروشیمی داخلی بر مبنای متوسط ماهانه نرخ تسعیر مورد عمل در سامانه نیما خواهد بود.

۵ ـ پالایشگاه­ها مجازند فرآورده­های ویژه خود را برای مصارف داخلی بر مبنای متوسط ماهانه نرخ تسعیر مورد عمل در سامانه نیما (به عنوان نرخ پایه) محاسبه یا مستقیماً صادر کنند.

تبصره ـ بازگشت ارز حاصل از صادرات فرآورده­های نفتی ویژه تابع مقررات عمومی مصوب خواهد بود.

۶ ـ صادرات فرآورده­های اصلی (نفت کوره، بنزین، نفت گاز، گاز مایع، نفت سفید و سوخت هوایی) فقط از طریق شرکت ملی نفت ایران مجاز است.

تبصره۱ـ صادرات فرآورده­های اصلی به هر شکل توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده­های نفتی ایران، شرکت ملی پخش فرآورده­های نفتی ایران و پالایشگاه­های کوچک، منوط به کسب مجوز از وزارت نفت است.

تبصره۲ـ صادرات گاز مایع توسط شرکت ملی گاز ایران و شرکت­های پتروشیمی تولیدکننده مجاز است.

۷ـ شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده­های نفتی ایران، هر ماهه صورتحساب­های صادر شده (طلب/ بدهی دولت از هر پالایشگاه در ماه پیش از آن) را به پالایشگاه مربوط و نیز خزانه­داری کل کشور ارسال می­کند تا در هر مورد مبلغ صورتحساب وصول و به حساب­های یک­طرفه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده­های نفتی ایران واریز و از آن محل مستقیماً به حساب­های ذی­ربط خزانه واریز شود. در صورت استنکاف پالایشگاه­ها، خزانه­داری کل کشور مجاز به انجام عملیات اجرایی موضوع ماده (۴۸) قانون محاسبات عمومی ـ مصوب ۱۳۶۶ ـ خواهد بود.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری