دستورالعمل بسته پرداخت کمک جبرانی و حمایت غذایی از گروه­های کم­ درآمد جامعه

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی

وزارت نفت ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت ـ وزارت جهادکشاورزی

سازمان برنامه و بودجه کشورـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۸/۲۷ به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در اجرای بند (ب) مصوبه شماره ۱۰۱۵۳۲ مورخ ۱۳۹۷/۸/۱ شورای عالی هماهنگی اقتصادی، دستورالعمل بسته پرداخت کمک جبرانی و حمایت غذایی از گروه­های کم­درآمد جامعه را به شرح زیر تصویب کرد:

دستورالعمل بسته پرداخت کمک جبرانی و حمایت غذایی

از گروه­های کم­درآمد جامعه

ماده۱ـ تا مبلغ نود هزار میلیارد (۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۹۰) ریال از منابع حاصل از مابه­التفاوت تسعیر قیمت خوراک و سوخت کارخانجات پتروشیمی، فولادی و پالایشگاه­ها، برای مصارف موضوع این تصویب­نامه اختصاص می­یابد.

تبصره ـ وزارت نفت موظف است با تحویل خوراک و سوخت کارخانجات پتروشیمی، فولاد و پالایشگاه­ها، مابه­التفاوت قیمت را با نرخ تسعیر سامانه نیما دریافت و به حساب ویژه­ای نزد خزانه­داری کل کشور که به نام سازمان هدفمندسازی یارانه­ها افتتاح می­شود، واریز نماید.

ماده۲ـ سازمان برنامه و بودجه کشور مجاز است برای پرداخت کمک جبرانی به میزان دو میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۲) ریال به افراد زیر در سقف اعتبار این تصویب­نامه اقدام نماید:

الف ـ کارکنان رسمی و پیمانی کشوری و لشکری، کارکنان قراردادی و کارکنان شرکتی دستگاه­های اجرایی که از محل منابع بودجه عمومی، حقوق دریافت می­کنند و جمع مبلغ مندرج در آخرین حکم کارگزینی برای کارکنان رسمی و پیمانی و همچنین مبلغ ماهیانه قرارداد منعقده برای کارکنان قراردادی و شرکتی، کمتر از سی میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۳۰) ریال است، از طریق حساب­های بانکی متصل به حقوق و مزایای کارکنان مشمول.

ب ـ بازنشستگان صندوق­های بازنشستگی کشوری، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح (لشکری)، صندوق بازنشستگی فولاد و سایر صندوق­های بازنشستگی مشابه که بخشی از مستمری مشمولین آنها از محل منابع بودجه عمومی تأمین می­شود و مجموع آخرین حکم حقوقی (مستمری) در سال ۱۳۹۷ هر یک از آنها کمتر از سی میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۳۰) ریال است، از طریق حساب­های بانکی متصل به حقوق (مستمری) آنها.

ماده۳ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور برای حمایت غذایی از گروه­های کم­درآمد به شرح زیر اقدام نماید:
الف ـ خانوارهای تحت پوشش و پشت نوبتی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور از طریق حساب­های بانکی متصل به یارانه­های نقدی.

ب ـ خانوارهای تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران از طریق حساب متصل به‌مستمری سرپرست خانوار.

پ ـ خانوارهای با درآمد ماهانه کمتر از سی میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۳۰) ریال از جمله گروه­های کارگران ساختمانی، قالی بافان و شاغلان صنایع دستی، مشاغل آزاد و خویش­فرمایان، رانندگان بین شهری و درون­شهری، زنبورداران، کارگران باربر، شاغلین کسب و کارهای خانگی، کارگران کارگاه­های متفرقه، عشایر و روستاییان، دریافت­کنندگان بیمه بیکاری و سایر گروه­های مشمول که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی می­شوند.

ت ـ سایر خانوارهای کم­درآمد با درآمد ماهانه کمتر از سی میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۳۰) ریال. درخواست آنها پس از بررسی توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور پذیرفته می­شود. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجتماعی موظف است با استفاده از اطلاعات در اختیار از طریق کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، به درخواست کتبی اشخاص موضوع این بند، پس از اجازه آنها به دسترسی وزارتخانه مذکور، به حساب­های بانکی مربوط رسیدگی کند.

تبصره۱ـ شرکت­های دولتی، بانک­ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت مجازند از محل منابع خود نسبت به اجرای این تصویب­نامه اقدام کنند.

تبصره۲ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نهادهای حمایتی موظفند اعتبار تخصیصی را براساس بعد خانوار تنظیم و پرداخت نمایند.

ماده۴ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است نسبت به بررسی و رفع همپوشانی لیست مشمولین مواد (۲) و (۳) این تصویب­نامه اقدام نماید.

ماده۵ ـ دستگاه­های اجرایی از جمله دستگاه­های موضوع آیین­نامه اجرایی تبصره (۱۴) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور موظف به ارایه اطلاعات مورد نیاز
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می­باشند.

ماده۶ ـ سازمان هدفمندسازی یارانه­ها موظف است مطابق با ابلاغ سازمان برنامه و بودجه کشور، اعتبارات مربوط را به حساب دستگاه­های اجرایی ذی­ربط واریز نماید. دستگاه­های اجرایی ذی­ربط موظفند حداکثر ظرف (۲۴) ساعت پس از وصول اعتبار مذکور، براساس ابلاغ سازمان برنامه و بودجه کشور، نسبت به واریز به حساب افراد ذی­نفع اقدام نمایند.

ماده۷ـ کمک به تأمین غذا برای مدارس شبانه­روزی و دیگر گروه­های مشابه از محل منابع موضوع این تصویب­نامه مجاز است.

ماده۸ ـ سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است مازاد اعتبار موضوع ماده (۱) را صرف حمایت از تولید، اشتغال و قراردادهای پیمانکاران طرح­های تملک دارایی سرمایه­ای نماید.

ماده۹ـ این تصویب­نامه جایگزین تصویب­نامه­های شماره ۱۰۱۳۳۷/ت۵۵۸۵۵هـ مورخ ۱۳۹۷/۸/۵ و ۱۰۲۵۶۸/ت۵۵۸۵۵هـ مورخ ۱۳۹۷/۸/۵ می­شود.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری