با حضور کارشناسان و صاحبنظران برگزار شد؛

برگزاری نخستین نشست کارگروه آمریکا در مرکز پژوهش های مجلس

نخستین نشست کارگروه آمریکا در مرکز پژوهش های مجلس با حضور کارشناسان و صاحبنظران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، نخستین نشست تخصصی کارگروه آمریکا با هدف بررسی سیاست‌های این کشور در قبال جمهوری اسلامی ایران براساس راهبرد جدید امنیت ملی ایالات متحده، روز دوشنبه هفتم اسفند ماه 1396 در دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد.

بنابراین گزارش در این نشست که با حضور جمعی از مسئولان، کارشناسان و صاحبنظران این حوزه برگزار گردید، شرکت کنندگان به بررسی ابعاد مختلف راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا پرداختند.

براین اساس تاکید شد که در دکترین جدید امنیت ملی آمریکا از چهار کشور روسیه، چین، ایران و کره شمالی بعنوان کشورهای چالش‌گر برای منافع ملی امریکا یاد شده است و به نظر می‌رسد در میان این کشورها جمهوری اسلامی ایران به دلیل برخورداری از جایگاه ممتاز خود بعنوان رهبر جبهه مقاومت در غرب آسیا و توان آن در به چالش کشیدن منافع امریکا در این منطقه بیش از هر کشور دیگری در کانون توجه و تمرکز دولت ترامپ قرار گرفته است.

کارشناسان حاضر در جلسه با تشریح موقعیت ژئوپولتیکی خاص کشورمان بر این باور بودند که دولت آمریکا به منظور مقابله با نفوذ روز افزون جمهوری اسلامی ایران در منطقه به سمت تشدید سیاست‌های خصمانه در قبال ایران روی آورده است و این موضوعی است که در سراسر سند امنیت ملی جدید آمریکا بازتاب یافته است.

حاضران در نشست تاکید کردند که سند مذکور راهبرد امنیتی سازی مجدد موضوع ایران در منطقه و جهان را در دستور کار خود قرار داده و از این‌رو اتخاذ اقدامات مقتضی جهت مقابله با توطئه‌های مستمر آمریکا علیه ایران ضرورتی انکارناپذیر است.

در پایان این نشست شرکت کنندگان بر راهبردهایی نظیر تقویت توان بازدارندگی ایران در مقابل آمریکا، تأکید بر مشروط بودن پایبندی ایران به برجام به اجرای تعهدات برجامی ایالات متحده و استفاده از ظرفیت‌های دیپلماتیک برای جلوگیری از ائتلاف سازی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای علیه کشورمان تاکید کردند.
 

برچسب ها

اخبار ویژه