امیرحسنخانی عنوان کرد:

آمریکا در حال مکیدن شیره جان افغانستان است

نایب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مجلس معتقد است اگر قرار بود حضور آمریکایی ها به تأمین امنیت افغانستان کمک کند، امروز شاهد حضور ده ها گروه تروریستی در افغانستان نبودیم.

   خانه ملت؛ محمدرضا امیرحسنخانی با اشاره به حضور نظامی و اقتصادی آمریکا در افغانستان و سوءاستفاده از وضعیت این کشور گفت: حضور آمریکا در افغانستان دلایل متفاوتی دارد.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس به تاریخ حضور بیگانگان در افغانستان اشاره کرد و یادآور شد: زمانی روس ها به افغانستان آمدند و چتر استعمار خود را در این کشور پهن کردند اما در نهایت ناکام از این کشور خارج شدند.

وی افزود: معمول آن این است که ملت یک کشور حضور بیگانه را در کشور خود نمی پذیرند مگر اینکه در جهت کمک و یاری و طبق میل آنها باشد.

امیرحسنخانی در ادامه با بیان اینکه آمریکایی ها با فرافکنی حضور خود در افغانستان را برای مساعدت به افغانستانی ها بیان می کنند، اظهار داشت: اگر قرار بود حضور آنها به تأمین امنیت افغانستان کمک کند، امروز شاهد آرمیدن ده ها گروه تروریستی در افغانستان نبودیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: امروز رویکرد مردم افغانستان نسبت به حضور نظامیان آمریکا در این کشور مثبت نیست چرا که امنیتی برای آنها به بار نیاورده لذا آمریکایی ها در باتلاقی گیر کرده اند چرا که ملت افغانستان از حضور آنها رضایت ندارند.

وی ادامه داد: قطعا حضور نظامی در یک کشور دیگر نیازمند تأمین منابع مالی کلان است که آمریکا برای این موضوع نیز چاره ای اندیشیده و از ظرفیت افغانستان برای کشت خشخاش سوءاستفاده می کند و در کنار ناامنی تروریستی باعث ناامنی به واسطه قاچاق مواد مخدر نیز شده است که البته تجارت سودمندی برای آمریکا است.

نایب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه آمریکا برای ادامه روند حضور خود در افغانستان و مکیدن شیره جان این کشور، هیچگاه امنیت را برقرار نمی کند، خاطرنشان کرد: یکی از دلایل حضور آمریکا در افغانستان تلاش هایی است که برای نزدیک بودن به ایران دارند که در گذشته این حضور در عراق بود با این حال امنیت جمهوری اسلامی ایران خدشه ناپذیر است و حضور نظامی آمریکا در اطراف ایران نمی تواند خللی در آن ایجاد کند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، افغانستان، امنیت، ایالات متحده، حرکت های تروریستی، مجلس شورای اسلامی