مطالعه تطبیقی قوانین و مقررات ایمنی هسته ای در کشورهای منتخب

مرکز پژوهش های مجلس در مطالعه ای تطبیقی قوانین و مقررات ایمنی هسته ای در برخی کشورها را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی،‌دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین این مرکز طی گزارشی به بررسی قوانین و مقررات ایمنی هسته‌ای در ایران و چند کشور منتخب پرداخته است.

این گزارش می‌افزاید؛‌ استقرار یک نظام ایمنی هسته‌‌‌ای باید در کشور به جامعه اطمینان دهد که تأسیسات هسته‌‌‌ای و پرتوی و انجام فعالیت‌‌‌های مرتبط، ایمن بوده و پرتوگیری کارکنان، مردم، نسل‌‌‌های آینده و آلودگی پرتوی محیط زیست به حداقل ممکن کاهش می‌‌‌یابد. تمرکز و توجه قانونگذار در قوانین و مقررات مربوطه باید در جهت سلامتی تن و روان انسان‌ها در جامعه و حفظ محیط زیست کل کشور از آثار سوء مواد رادیواکتیو و هسته‌ای باشد. تجارب طولانی کشورهای پیشرو در زمینه فیزیک هسته‌ای و انرژی هسته‌ای، می‌تواند به کشورهای دیگر در زمینه ایمنی هسته‌ای مفید واقع شود.

این گزارش تصریح می‌کند که مطالعه تطبیقی قوانین ایمنی هسته‌ای در کشورهای پیشرفته می‌‌‌تواند در توسعه و تقویت زیر‌‌ساخت‌‌های قانونی کشور مؤثر باشد. بررسی قوانین سه کشور آلمان، فرانسه و نروژ از جنبه‌‌های مختلف ایمنی هسته‌‌ای نشان می‌‌دهد که هریک، دارای قوانین و مقرراتی درخصوص جنبه‌‌های مختلف ایمنی هسته‌‌ای از قبیل مرجع ایمنی هسته‌‌ای، بررسی آثار قبلی زیست‌‌محیطی، اخذ مجوز برای ساخت تأسیسات، حمل‌ونقل مواد رادیواکتیو و مسئولیت مدنی تأسیسات هستند. گرچه در برخی موارد قوانین این کشورها دارای ویژگی‌های خاص خود می‌‌باشند، اما در کل به‌نظر می‌‌رسد قوانین و مقررات ایمنی هسته‌‌ای کشورها متأثر از ضوابط و معیارهای شناخته شده بین‌‌المللی بوده و محتوای بیشتر این مقررات، غالباً منبعث از محتوای اسناد و مصوبات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس می‌افزاید در ایران نیز قوانین و مقررات متعددی در زمینه ایمنی هسته‌‌ای وجود داشته و مسئولیت نظارت بر فعالیت‌‌های هسته‌‌‌ای و پرتوی برعهده مرکز نظام ایمنی هسته‌‌‌ای می‌‌‌باشد. با این‌‌‌حال به‌‌‌نظر می‌‌‌رسد در برخی جنبه‌‌‌های ایمنی هسته‌‌‌ای در کشور دچار خلأ، نارسایی و تعدد مراجع هستیم. ازاین‌رو توسعه و تقویت زیر‌‌‌ساخت‌‌‌های قانونی ایمنی هسته‌‌‌ای و به‌‌‌خصوص در زمینه تعیین جایگاه و اختیارات قانونی مرکز نظام ایمنی هسته‌‌‌ای، ایمنی تأسیسات هسته‌‌‌ای از طریق تدوین قوانین جامع‌‌‌تر برمبنای حقوقی محکم و متقن ضروری است.
 

برچسب ها

اخبار پژوهشی