کیخا:

خودکفایی غذایی نیاز کشور نیست

رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس اظهار داشت: تولید گندم در تمامی مناطق کشور ممکن نیست، چرا که هر منطقه از این شرایط آب و هوایی مجزا دارد.

 خانه ملت؛ برنامه مناظره با موضوع بررسی مدیریت بهینه منابع آبی با خودکفایی در محصولات اساسی کشاورزی، با حضور احمدعلی کیخا (رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه احمدعلی کیخا با اشاره به لزوم وجود امنیت غذایی در کشور، گفت: دستیابی به امنیت غذایی لزوما از طریق رسیدن به خودکفایی نیست.

وی افزود: به دلیل کم آبی کشور شایسته است تولید محصولاتی که نیاز زیادی به آب دارد متوقف شوند.

رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به خودکفایی در گندم، اظهار داشت: تولید گندم در تمامی مناطق کشور ممکن نیست، چرا که هر منطقه از این شرایط آب و هوایی مجزا دارد.

وی همچنین در ادامه اضافه کرد: سیاست های حمایتی یکسان برای تولید گندم در سراسر کشور می تواند هزینه های بسیاری را به بدنه کشاورزی تحمیل کند، در حالی نتیجه به دست آمده مطابق با هزینه ها نخواهد بود.

احمدعلی کیخا با اشاره به این که حوزه کشاورزی خلا قانونی ندارد، توضیح داد: مشکلات حوزه کشاورزی زمانی به وجود می آیند که دستگاه های اجرایی مربوطه قوانین تصویب شده را به صورت صحیح اجرا نمی کنند.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی در تلاش است با تصویب قوانین و مقررات متعدد وزارت خانه های مختلف را به صورتی عملگرا و برنامه محور هدایت کند.

فایل صوتی برنامه مناظره از وبگاه رسمی شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، همچنین این برنامه از شنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، امنیت غذایی، بحران آبی، مجلس شورای اسلامی، کشت گندم