نگاه غرب به ژنو 2 برای حل بحران سوریه تاکتیکی است

مدیرکل امور بین الملل مجلس با بیان اینکه نگاه غرب به کنفرانس ژنو 2 تاکتیکی است، گفت: ایران از کشوری برای ایفای نقش در سوریه اجازه نمی گیرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، حسین شیخ الاسلام در گفت وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری خانه ملت، درباره ضرورت حضور ایران در کنفرانس ژنو2گفت: حضور تاثیرگذار و تعیین کننده جمهوری اسلامی ایران در تحولات سوریه بر هیچ کس پوشیده نیست و همگان بر این امر اعتراف دارند.

مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی با اشاره به دلیل تاثیرگذاری ایران در بحران سوریه بیان کرد: دولت و ملت سوریه و ایران با همکاری یکدیگر توطئه‌ای را که برخی قدرت‌ها با همدستی شاهنشاهان منطقه درسوریه طرح ریزی کرده بودند را بی‌اثر کردنند.

وی با تاکید براینکه توطئه‌چینی غرب و شاهان منطقه در سوریه در راستای خوش رقصی برای رژیم صهیونیستی و ضربه وارد کردن به پایگاه پشتیبانی مقاومت است تصریح کرد:کشورهایی که با دلارهای نفتی اعراب مرتجع منطقه و پشتیبانی لجستجیکی سعی داشتند از طریق مداخله در امور داخلی دمشق، نقض آشکار منشور سازمان ملل ، زیر پا گذاشتن حقوق بشر و ایجاد فرهنگ تروریسم دولت اسد را در مدت زمان کوتاهی ساقط کنند امروز با مقاومت ملت و دولت سوریه مواجه شده‌اند و امروز اعتقاد براین دارند که راه برون رفت از بحران دمشق تنها سیاسی است.

شیخ الاسلام با بیان اینکه راه‌کار سیاسی، راهکاری است که جمهوری اسلامی ایران از ماه‌ها پیش بر آن تاکیددارد، گفت: ایران برای ایفای نقش در تحولات سوریه از کشوری اجازه نمی‌گیرد و کار خود را انجام میِ‌دهد و منتظر موافقت یا اجازه کشوری نمی‌ماند.

مدیرکل امور بین الملل مجلس ادامه داد:اگراز جمهوری اسلامی برای حضور در کنفرانس ژنو 2 دعوت به عمل بیایید آن را ارزیابی می‌کند که آیا این کنفرانس بر اساس اصولی که در پیش گرفته شکل می‌گیرد یا خیر؟ اگر اساس آن کمک به مردم سوریه باشد درآن شرکت می‌کند زیرا ما معتقدیم بحران سوریه باید در مذاکرات سوری-سوری و بدون دخالت خارجی و بدون به کار بردن زور و محکوم کردن خشونت حل و فصل شود.

وی با اشاره به اختلافات درونی تروریست‌ها پیش از برگزاری کنفرانس ژنو 2، بیان کرد: علت اینکه امروز معارضان مسلح یکدیگر را قبول ندارند و به شاخه‌های مختلف تقسیم شده‌اند این است که تروریست‌های از کشورهای مختلفی برای مبارزه با دولت اسد پول و سلاح دریافت می‌کنند و خط سیاسی آنهارا در تحولات دمشق دنبال می‌کنند و تنها نقطه اشتراک آنها در ساقط کردن دولت اسد است اما اینکه در آینده و پس از حکومت فعلی، سوریه چگونه اداره شود اختلافات ریشه‌ای وجود دارد با پاره شدن نخ تسبیحی که معارضان را حول یک محور جمع کرده بود امروز تروریست‌ها به جان یکدیگر افتاده و پیش از برگزاری نشست ژنو سردرگم شده‌اند و تلاش می‌کنند که با در اختیار گرفتن بخش بیشتری از خاک سوریه در مذاکرات دست بالا را داشته باشند که با موفقیت‌های ارتش سوریه در پاکسازی‌ها این نقشه معارضان مسلح را نیز با شکست مواجه کرده است.

مدیرکل امور بین الملل مجلس با بیان اینکه نگاه غرب به کنفرانس ژنو تاکتیکی است تا راهبردی ادامه داد: اگرچه جبهه مخالفان دولت اسد به این نتیجه رسیده‌اند بحران سوریه راه‌کار نظامی ندارد اما هم‌چنان برخی از طرفداران‌ آنها به ویژه برخی ازشاهنشاهان منطقه بر راه حل نظامی تاکید می‌کنند و غرب نیز تاکید بر اصل دخالت خارجی در بحران سوریه را دارد که با ادامه این روند کنفرانس ژنو نتیجه بخش نخواهد بود.

برچسب ها

اخبار برگزیده، اخبار ویژه، حقوق بشر، غرب، ژنو