سلمان خدادادی:

برجام قدم اولیه برای ایجاد اشتغال بود

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برجام یک قدم اولیه در جهت ایجاد اشتغال بوده است گفت که دولت برای فعال کردن چرخه اقتصاد باید نسبت به جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی اقدام کند.

 خانه ملت؛ سلمان خدادادی اظهار کرد: بحث بیکاری در زنجیره اقتصاد تعیین می‌شود و نمی‌توان گفت که بیکاری یک موضوعی است که جدا از اقتصاد باید به آن پرداخته شود. در واقع دولت باید بیکاری را در زنجیره و چرخه اقتصاد خود تعریف کند.

وی با بیان اینکه در سه سال گذشته دولت با چالش‌های مختلف اقتصادی مواجه بوده، یادآور شد:‌ یکی از این چالش‌ها تورم بود. ما هر قدر اقتصاد را توانمند کنیم وقتی تورم 40 درصد است گویی هیچ کاری نکرده‌ایم و پول جیبی‌مان در 12 ماه 40 درصد ارزش خود را از دست می‌دهد. دولت واقعا در راستای تقویت اقتصاد و علی رغم همه انتقادها قدم‌های خوبی در جهت کنترل تورم برداشته و وضع نظام گسیخته تورم را کنترل کرده که قابل تقدیر است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: به هر حال امروز دولت با یک رکود واقعا ملموسی مواجه است و این رکود تاثیرش را در موارد مختلف از جمله اشتغال گذاشته است. رکود باعث شده مراکز تولیدی فعال نباشند و آن مراکزی که فعال بودند هم ظرفیتشان به 50 و 30 درصد برسد و یا تعطیل شوند.

خدادادی ادامه داد:‌ برای اینکه بخواهیم بیکاری را حل کنیم باید اشتغال را در مراکز تولیدی کارخانجات و سرمایه‌گذاری ایجاد کنیم؛ چرا که ظرفیت کارمندی ما در سیستم‌های اداری و سازمانی پر است و برخی سازمان‌ها با ازدیاد کارمند مواجه هستند.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته رکود از سویی و تحریم‌ها از سوی دیگر مانع سرمایه‌گذاری در کشور بوده‌اند تصریح کرد: البته دولت در این زمینه خوب عمل کرده و برجام که منتقدانی هم دارد یک قدم اولیه در جهت ایجاد را اشتغال و به حرکت درآمدن چرخه تولید، اقتصاد و سرمایه‌گذاری بوده است. البته دولت باید در جهت فعال کردن چرخه اقتصاد کشور از طریق ایجاد مراکز تولیدی، جذب سرمایه‌گذاری داخلی، تشویق برای جذب سرمایه گذاران خارجی نیز قدم بر دارد.

خدادادی هم‌چنین گفت: یکی از اشکالات وارده به دولت در سه سال گذشته در ارتباط با اشتغال این بود که نمود بیرونی عملکرد دولت این است که قدم خاصی برداشته نشده ، هر چند زیرساخت‌های آن فراهم شده است اما در هر حال باید دولت در این زمینه تلاش کند و این کار ساده‌ای نیست و به صرف شعار محقق نمی‌شود بلکه نیاز به پول، سرمایه‌گذاری و اقدامات خاص در عرصه بین‌المللی دارد.

به گزارش ایسنا؛ نماینده مردم ملکان در مجلس در پایان اظهار کرد: دولت این حرکت را شروع کرده و همه ما باید در کنار دولت بایستیم و کمک کنیم که یکی از آسیب‌های اجتماعی که بیکاری است حل شود؛ چرا که اگر این مشکل حل نشود می‌تواند مشکلات زیادی را برای کشور ایجاد کند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، اشتغال، اشتغال زایی، اشتغال و توسعه اقتصادی، اشتغالزایی، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)