مصوبه اولویت ها و اقدامات اساسی حوزه فرهنگی ورزش کشور (نظام نامه فرهنگی ورزش کشور)

شماره۹۵/۸۱۳۸/دش                                    ۱۳۹۵/۵/۶
مصوبه اولویت ها و اقدامات اساسی حوزه فرهنگی ورزش کشور

(نظام نامه فرهنگی ورزش کشور)

(مصوب جلسه ۷۸۱ مورخ ۱۳۹۵/۳/۲۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی)

وزارت ورزش و جوانان ـ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ وزارت آموزش و پرورش

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ـ وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ـ سازمان تبلیغات اسلامی

دانشگاه آزاد اسلامی ـ سازمان بسیج مستضعفین ـ بنیاد شهید و امور ایثارگران

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی

مصوبه «اولویت ها و اقدامات اساسی حوزه فرهنگی ورزش کشور (نظام­نامه فرهنگی ورزش کشور)» که در جلسه ۷۸۱ مورخ ۱۳۹۵/۳/۲۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، به شرح ذیل برای اجرا ابلاغ می شود:

در اجرای مصوبات مورخ ۱۳۸۴/۴/۲۱ و ۱۳۸۷/۱۰/۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص «سیاست­ها و اولویت­های تربیت بدنی» و «وظایف کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی» و به استناد بندهای ۵ و ۶ راهبرد ملی و بند ۲۰ اقدامات اجرایی نقشه مهندسی فرهنگی کشور و به­منظور ساماندهی وضعیت فرهنگی تربیت بدنی و ورزش کشور براساس رهنمودهای حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، «اولویت­ها و اقدامات اساسی حوزه فرهنگی ورزش کشور» به شرح زیر تعیین می­شود:

۱) ساماندهی وضعیت رسانه ای ورزش کشور (رسانه ملی، رسانه های مکتوب و الکترونیک) و ارتقاء کیفی و تقویت رویکردهای فرهنگی و اخلاقی آن از طریق تشکیل «شورای نظارت بر مطبوعات ورزشی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» و تشکیل «شورای سیاست گذاری و نظارت بر برنامه های ورزشی در سازمان صدا و سیما» با همکاری وزارت ورزش و جوانان.

۲)   تقویت و ارتقاء روحیه پهلوانی و پاسداشت ارزش­های معنوی و اخلاقی همچون مردم ­ دوستی، ایثارگری و عدالت­خواهی در بین مربیان و مدیران ورزش کشور و ارتقاء فرهنگ حاکم بر ورزشگاه­ها و مسابقات ورزشی با استفاده از ظرفیت­های فرهنگی و تبلیغی کشور به­ویژه سازمان صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان بسیج مستضعفین و وزارت ورزش و جوانان.

۳) توسعه و ارتقاء کیفی و کمی ورزش بانوان و ترویج فرهنگ حاکم بر ورزش بانوان کشور به عنوان الگوی مطلوب زن مسلمان در عرصه های ورزشی ملی و بین المللی ازطریق مشارکت سازمان صدا و سیما و همکاری نهادهای فرهنگی ذی ربط با وزارت ورزش و جوانان.

۴) تقویت و ارتقاء سلامت عمومی و کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه با فرهنگ سازی ورزش همگانی در بین همه اقشار مردم ازطریق همکاری و مشارکت سازمان صدا و سیما، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بسیج مستضعفین و وزارت ورزش و جوانان.

۵)   تقویت و نهادینه سازی ورزش های ملی و بازی های بومی و محلی و اشاعه فرهنگ و ارزش های حاکم بر آنها در همه عرصه های ورزشی ازطریق همکاری و مشارکت سازمان صدا و سیما، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بسیج مستضعفین و وزارت ورزش و جوانان.

۶) توسعه سرمایه گذاری ورزش کشور در سطوح پایه (ورزش دانش آموزی و دانشجویی) با رویکرد فرهنگی و تربیتی و ایجاد هم­افزایی در بهره­مندی عموم مردم از فضاهای ورزشی دستگاه­های اجرایی ازطریق مشارکت و همکاری وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، سازمان صدا و سیما و وزارت ورزش وجوانان.

۷) ارتقاء سهم ورزش در تولید ناخالص ملی و رونق اقتصاد دانش­بنیان ورزش با ترویج فرهنگ وقف و گفتمان­سازی در حوزه اقتصاد مقاومتی با تأکید بر جلب مشارکت­ خیرین، سازمان­های مردم­نهاد، داوطلبان و بخش خصوصی با همکاری و مشارکت سازمان صدا و سیما، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت ورزش و جوانان.

۸)   مبارزه ساختارمند با ناهنجاری­های اخلاقی و فرهنگی، تخلفات و جرائم ورزشی و تلاش حداکثری برای کاهش دعاوی و اختلافات ورزشکاران، مدیران و دست­اندرکاران این حوزه ازطریق مدیریت عالیه کمیته­های انضباطی و اخلاق در فدراسیون­های ورزشی و ایجاد ساختارهای حقوقی، قضایی و داوری ورزشی با هماهنگی نهادهای ذی­ربط.

۹) نظارت دقیق و مستمر بر فعالیت باشگاه­های ورزشی عمومی و اعتباربخشی و رتبه­بندی این باشگاه­ها با تأکید بر التزام عملی به منشور اخلاقی و انضباطی باشگاه­ها و نظارت بر حسن اجرای آن با همکاری نهادهای فرهنگی، انتظامی و ورزشی ذی­ربط.

۱۰) ساماندهی وضعیت فرهنگی ورزش قهرمانی و حرفه­ای کشور به­ویژه در سطح فدراسیون­ها و باشگاه­های ورزشی حرفه­ای و برنامه­ریزی در جهت ترویج فضائل اخلاقی، روحیه پهلوانی و جوانمردی و پرهیز از الگوسازی کاذب با همکاری سازمان صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت ورزش و جوانان و سایر نهادهای ذی­ربط.

تبصره۱ـ وزارت ورزش و جوانان موظف است گزارش سالانه عملکرد اولویت ها و اقدامات اساسی حوزه فرهنگی ورزش کشور را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه نماید.

تبصره۲ـ آئین نامه ها، دستورالعمل ها و برنامه­های اجرایی اولویت ها و اقدامات اساسی حوزه فرهنگی ورزش کشور به تصویب کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی جمهوری اسلامی ایران (موضوع مصوبه ۱۳۸۷/۱۰/۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی) خواهد رسید.

رئیس جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ـ حسن روحانی