نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1000728 تاریخ انتشار: 1395/09/15 12:25
حسنی جوریابی:

کشت های پرمحصول جایگزین واردات برنج و خروج ارز از کشور شود

عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه تنها نیم میلیون تن نیاز ما به واردات برنج است،گفت:کشت های پرمحصول جایگزین واردات برنج و خروج ارز ازکشور شود.

خانه ملت؛ محمدصادق حسنی جوریابی درباره واردات برنج به کشور،گفت:متاسفانه شاهد واردات برنج از مسیر قانونی به میزان 15میلیون تن درسال بوده ایم؛بنابراین برطبق میزان نیاز مصرفی ما با این حجم واردات ما تا 10 سال بی نیاز از واردات برنج هستیم.

نماینده مردم رشت درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در راستای معدوم کردن برنج های خارجی تاریخ گذشته باید تمهیدات کاربردی در نظرگرفته شود،تصریح کرد:برنج خارجی تاریخ گذشته عاملی برای ایجاد بیماری های گوارشی و سرطانی به شمارمی آیند.

وی ادامه داد:اگر در تولید برنج اراده و همت داشته باشیم؛به سادگی می توان در این عرصه به خودکفایی رسید و براین اساس می توان با افزایش تولید برنج میزان نیازداخلی را با برنامه ریزی تولیدی به سادگی تامین کرد.

حسنی جوریابی با بیان اینکه برای خودکفایی در تولید برنج باید به سمت کشت های پرمحصول حرکت کنیم،ادامه داد: 800 میلیون تن برنج مصرفی کشور تنها در استان گیلان تولید می شود.

وی ادامه داد:به جای واردات برنج و خارج شدن ارز از کشور می توان با کشت های پرمحصول برنج،سودهای اقتصادی را نصیب کشاورزی کرد که در سرما و گرما با تلاش طاقت فرسا به تولید برنج ایرانی می پردازد.

وی با بیان اینکه میزان برنج مصرفی ما در حدود 2میلیون و 800 تن درسال است،گفت:تولید برنج داخلی ما 2 میلیون 400 هزارتن در سال است.

عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه تنها نیم میلیون تن نیاز ما به واردات برنج است،یادآورشد:کشت های پرمحصول جایگزین واردات برنج و خروج ارز ازکشور شود./

برچسب ها: اخبار برگزیده، برنج، برنج ایرانی، برنج شمال، برنج وارداتی، برنج کاران، برنج‎های وارداتی، تجارت برنج، توزیع برنج

1400 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد