نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1003832 تاریخ انتشار: 1395/10/08 12:23
با موافقت نمایندگان؛

طرح های جنگلداری و بهره برداری صنعتی از جنگل ها متوقف می شود

نمایندگان مردم در خانه ملت مقرر کردند که طرح های جنگلداری و بهره برداری صنعتی و تجاری از جنگل ها متوقف شود.

خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 8 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی جزئیات برنامه ششم توسعه کل کشور، با بند الف و ب ماده 48 این لایحه موافقت کردند که بر اساس آن طرح‌های جنگلداری و بهره‌برداری صنعتی از جنگل‌های طی 3 سال نخست برنامه ششم تعیین تکلیف و سپس متوقف شود.

در ماده 48 این لایحه آمده است: دولت موظف است جهت حفاظت از محیط‌زیست اقدامات زیر را انجام دهد.

بر اساس بند الف این ماده؛ به منظور ارتقاء سطح صیانت و حمایت از جنگل‌های کشور دولت موظف است:

1-کلیه قرارداد مدیران طرح‌های جنگلداری که منقضی شده یا می‌شود را تمدید ننماید و قراردادهای طرح‌های جنگلداری باقی مانده؛ زمان‌دار و در دست اجرا را طی 3 سال اول برنامه ششم تعیین تکلیف نموده به نحوی که پس از سال سوم برنامه هیچ‌گونه قرارداد طرح‌های جنگلداری و بهره‌برداری صنعتی و تجاری با مجریان وجود نداشته باشد.

2- به منظور تحقق این بندها پیش‌بینی لازم در بودجه سنواتی جهت ارتقاء پوشش کامل و موثر حفاظت از جنگل‌ها و مهار ناپایداری و جلوگیری از تغییر کاربری و تجاوز و تصرف و مبارزه با قاچاق چوب صورت می‌گیرد.

بر اساس بند ب این ماده؛ نظارت بر ارزیابی راهبردی محیط‌زیست(SEA) برای سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای و ارزیابی اثرات زیست‌محیطی(EIA) برای پروژه‌ها و طرح‌های بزرگ کلیه دستگاههای اجرایی و بخش های خصوصی و تعاونی، نهادهای عمومی غیردولتی در پهنه سرزمینی از جمله مناطق آزاد تجاری و صنعتی براساس شاخصها، ضوابط و معیارهای پایداری محیط‌زیست./

برچسب ها: اخبار برگزیده

1400 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد