نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1004223 تاریخ انتشار: 1395/10/13 09:19
با موافقت نمایندگان؛

شرایط سرمایه گذاری بخش غیردولتی برای تقویت اقتصاد حمل و نقل ریلی مشخص شد

نمایندگان مردم در خانه ملت، شرایط سرمایه گذاری بخش غیردولتی برای تقویت اقتصاد حمل و نقل ریلی را تعیین کردند.

خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه، 12 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در رابطه با لایحه برنامه ششم توسعه با ماده 64 این لایحه با 141 رأی موافق، 29 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 236 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس ماده 64 این لایحه آمده است: به‌منظور تقویت اقتصاد حمل ونقل ریلی و ترغیب سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی در این زمینه و تسریع و تسهیل اجرای پروژه‌ها و افزایش رضایتمندی و اقبال عمومی از خدمات ارائه‌شده در این نوع حمل و نقل:

الف- سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی در احداث و بهره‌برداری از حمل ونقل ریلی درون شهری و برون‌شهری، به مانند سرمایه‌گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته تلقی شده و مشمول کلیه قوانین و مقررات مرتبط با سرمایه‌گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته خواهد بود.

ب- مالیات بر ارزش افزوده خدمات حمل و نقل ریلی علاوه بر معافیت های مشمول بند 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده با نرخ صفر محاسبه خواهد شد.

همچنین در بند الحاقی آمده است: وزارت راه و شهرسازی موظف است شرکت حمل و نقل ریلی مسافری حومه ای را با هدف ساماندهی حاشیه شهرها و توسعه امور حمل و نقل ریلی حومه ای و ساخت خطوط مستقل حومه ای در زیرمجموعه شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران تشکیل دهد. این شرکت با همکاری شهرداری های مربوطه متولی کلیه امور حمل ونقل ریلی – مسافری حومه ای در کشور می باشد.

فعالیت شرکت های قطارهای شهری به طور مستقل در امور توسعه ای حمل و نقل ریلی حومه بلامانع است. اساسنامه شرکت حمل و نقل ریلی مسافری حومه ای ظرف مدت 6 ماه پس از تصویب این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور به تصویب هیأت وزیران می رسد./


 

برچسب ها: اخبار برگزیده، حمل و نقل ریلی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد