نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1016715 تاریخ انتشار: 1396/02/17 15:42
علیرضا بیگی:

ساخت وساز در حریم رودخانه عامل افزایش خسارت بلایای طبیعی

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با تاکید بر استحکام ابنیه روستایی با هدف کاهش خسارت های ناشی از وقوع حوادث طبیعی، گفت: بی توجهی به ساخت و سازهای بی دلیل در بستر رودخانه ها منجر به افزایش خسارت های حوادث طبیعی و هزینه ها می شود.

 خانه ملت؛ احمدعلیرضا بیگی درخصوص ضرورت کاهش هزینه های صرف شده پس از وقوع حوادث طبیعی، گفت: بخشی از حوادث و بلایای طبیعی مانند سیل قابل پیش بینی هستند، از این رو درخصوص حوادث این چنینی می توان با پیش بینی و انجام اقدامات پیشگیرانه به موقع از بروز تلفات انسانی جلوگیری کرد؛ البته در این بخش مدیران حوزه بحران نقش موثری را ایفا می کنند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهرو اسکو درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه برای کاهش خسارت های مالی توجه به رعایت قوانین حریم بستر رودخانه ها ضروری است، افزود: مدیران موثر دراین حوزه نیز مسئولان وزارت نیرو در استان ها هستند، اما به دلیل اهمال کاری ، سهل انگاری و ساخت و سازهای مربوط به بستر رودخانه ها منجر به افزایش تلفات انسانی و مالی بیشتری می شود، ازسوی دیگر درخصوص حوادثی مانند زلزله نیز باید با هدف کاهش هزینه ها اقداماتی را انجام داد؛ زیرا به دلیل استحکام پایین ابنیه روستایی و بافت های فرسوده در شهرها می توان انتظار افزایش خسارت ها را پس از وقوع بحران داشت.

وی با تاکید بر فراهم سازی بستر لازم برای استحکام بافت های روستایی و بافت های فرسوده شهری، گفت: دولت باید در این حوزه عملکردکارشناسی داشته باشد، ضمن اینکه دولت باید در سیاستگذاری ها به نحوی عمل کند که رغبت و انگیزه برای صاحبان مساکن روستایی در بافت های فرسوده در شهرها و نوسازی آنها ایجاد شود؛ بنابراین اگر چنین انگیزه ای ایجاد نشود مردم به اسکان خود در مسکان غیرمستحکم ادامه داده و در زمان حادثه مشکلات عدیده ای به وجود می آید.

این نماینده درمجلس دهم با اشاره به اینکه در استحکام بافت های فرسوده روستایی باید اقدامات جدی انجام شود، افزود: دراین دولت متاسفانه اقدامات دراین حوزه قابل قبول نیست و انتظار می رود درآینده عملکرد بهتری مشاهده شود.

عضوکمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس، با بیان اینکه هزینه ها درحوادث طبیعی پس از وقوع بحران باید کاهش پیدا کند، تصریح کرد: جمعیت هلال احمر باید انبارهای خود برای امدادرسانی به حوادث داخلی و خارجی تجهیز کند.

به گزارش خانه ملت، معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر،گفت: سالانه نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان صرف هزینه حوادث طبیعی می شود که می توان با انجام برخی اقدامان هزینه ها را 20 تا 25 درصد کاهش داد./

برچسب ها: اخبار برگزیده، بافت فرسوده، بودجه هلال احمر، جمعیت هلال احمر، سازمان هلال احمر، هلال احمر، کمیسیون شوراها

1400 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد