نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1018556 تاریخ انتشار: 1396/02/31 14:12
شیران خراسانی:

ایجاد شغل و تغییر سبک زندگی راهکار گسترش ازدواج

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه مهمترین دغدغه مهم ازدواج جوانان مشکلات و مباحث اقتصادی است، گفت: در زمینه تسهیل ازدواج جوانان ضعف قانون ندایم بلکه ضعف در اجرا وجود دارد.

 خانه ملت؛ رضا شیران خراسانی در رابطه با اظهارات معاون وزیر بهداشت مبنی بر 11 تا 13میلیون جوان در سن ازدواج در کشور با بیان اینکه زمینه ازدواج جوانان در کشور باید تسهیل شود، گفت: در زمینه تسهیل ازدواج جوانان نه تنها خلاء و ضعف قانون دیده نمی شود بلکه با تعدد قوانین روبرو هستیم و هیچ گونه محدودیت قانونی دیده نمی شود بلکه در این زمینه دستگاه ها تمایلی نسبت به اجرای قوانین مصوب نداشته که یکی از این قوانین بر زمین مانده قانون تسهیل ازدواج جوانان است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه مهمترین دغدغه مهم ازدواج جوانان مشکلات و مباحث اقتصادی است، تصریح کرد: برای افزایش نرخ ازدواج در کشور مقدمات و زیرساخت های ازدواج در کشور باید فراهم شود و زمانی که معضل بیکاری در کشور حل نشود با افزایش سن ازدواج و بی رغبتی جوانان به ازدواج روبرو خواهیم بود که این موضوع یکی از آسیب های جدی جامعه به شمار می رود.

مشکلات اقتصادی و بیکاری افزایش نرخ طلاق را به همراه داشته است

وی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی و بیکاری افزایش نرخ طلاق را به همراه داشته است، افزود: نمی توان جوانی را که شغل و درآمد مناسبی نداشته بدون فراهم نمودن زیرساخت ها و حل مساله اشتغال وادار به ازدواج کرد زیرا نتیجه چنین تصمیم اشتباهی افزایش آمار طلاق در کشور است.

زیرساخت های اقتصادی مناسب ازدواج جوانان در کشور فراهم نیست

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه زیرساخت های اقتصادی ازدواج جوانان در کشور فراهم نیست، ادامه داد: متاسفانه در حوزه اشتغال با عدم اجرای صحیح قوانین و اولویت بندی منابع مواجه هستیم به گونه ای که بودجه در نظر گرفته شده برای بهبود وضعیت اشتغال به میزان کافی تحقق نمی یابد این در حالی است که اگر مشکل اشتغال در کشور حل شود نرخ ازدواج افزایش و ازدواج ها پایدارتر خواهد بود.

برای تحقق یک ازدواج موفق باید امنیت غذایی و معیشتی زندگی که از جمله نیازهای ابتدایی است برقرار شود

شیران خراسانی با تاکید بر اینکه برای تحقق یک ازدواج موفق باید امنیت غذایی و معیشتی زندگی که از جمله نیازهای ابتدایی است برقرار شود، گفت: تسهیل ازدواج جوانان با ایجاد شغل و تغییر سبک زندگی حاصل می شود؛ باید وضعیت اشتغال در کشور بهبود و از سویی با فرهنگ سازی مناسب زندگی امروزی از حالت تشریفاتی خارج شده و برای ترغیب جوانان به ازدواج باید نیازهای اولیه آنها رفع شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دهم، با یادآوری اینکه همچنان پیگیر قانون تسهیل ازدواج جوانان از سوی دستگاه های مسئول هستیم، افزود: این قانون در سال 1384 و در مجلس هفتم به تصویب رسید که در حقیقت تمهیدات مناسبی برای تسهیل ازدواج جوانان در این قانون پیش‌بینی شده که مسکن موقت به مدت 3 سال، کمک هزینه زندگی برای زوج‌هایی که محل درآمد ندارند به مدت 2 سال و تهیه فضاهای مناسب برای جشن‌های ازدواج توسط مؤسسات و شهرداری‌ها از جمله مواردی است که در قانون مذکور ذکر شده است اما متاسفانه اجرای کامل آن از سوی دستگاه های اجرایی مغفول مانده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به صورت جدی به دنبال احیای صندوق تسهیل ازدواج جوانان هستیم و نهایت اهتمام خود را برای اجرای این قانون به کار خواهیم برد.

برای کاهش نرخ بیکاری در کشور دولت یک میلیون و دویست هزار شغل در کشور ایجاد کند

وی با بیان اینکه انتظار می رود برای کاهش نرخ بیکاری در کشور دولت یک میلیون و دویست هزار شغل در کشور ایجاد کند، گفت: اگر سالی یک میلیون و دویست هزار شغل در کشور ایجاد شود نرخ بیکاری ثابت می ماند و کاهش پیدا می کند؛ در حال حاضر 12.6 نرخ بیکاری است و چنانچه به ایجاد شغل در کشور توجه نشود نرخ بیکاری نه تنها ثابت نمی شود بلکه روز به روز افزایش می یابد.

کشور بسیار گران و پرهزینه اداره می شود

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه کشور بسیار گران و پرهزینه اداره می شود، افزود: نسبت هزینه های جاری کشور به کل بودجه 85 درصد است یعنی 85 درصد از بودجه عمومی کشور صرف هزینه های جاری مانند حقوق، دستمزد و از این قبیل استهلاکات می شود و سهم بخش حمایتی مانند تسهیل ازدواج جوانان بسیار اندک است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بهتر است دولت سهم بخش حمایتی از بودجه عمومی را افزایش و سهم هزینه های جاری را کاهش دهد تا روند ازدواج جوانان تسهیل و به سرعت طی شود./

برچسب ها: اخبار برگزیده، ازدواج، ازدواج آسان، اشتغال، اشتغال جوانان، اشتغال زایی، اشتغال زنان، بودجه عمومی، تسهیل ازدواج، تسهیل ازدواج جوانان، تسهیلات ازدواج، تسهیلات ازدواج جوانان، ثبت ازدواج، سن ازدواج، شغل، منابع بودجه عمومی، نرخ بیکاری

1400 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد