نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1020936 تاریخ انتشار: 1396/03/09 09:55
کاتب:

لزوم تشکیل هلدینگ های تخصصی برای ورود معادن به بورس

عضو هیئت رییسه مجلس معتقد است که تشکیل هلدینگ های تخصصی در بخش معادن برای ایجاد زنجیره ارزش افزوده و ورود معادن به بورس، یکی از راهکارهای پایین آوردن خطرپذیری صنعت معدنی است.

 خانه ملت؛ غلامرضا کاتب درباره نقش ذخایر معدنی در ایجاد اشتغال پایدار و ایجاد چرخه ارزش افزوده، گفت: ایران به دلیل وسعت سرزمینی و قرار گرفتن در کمربند معدنی، دارای ذخایر فراوان معدنی اعم از زیر زمینی و روزمینی بوده که تاکنون مقدار اندکی از آن کشف و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی، افزود: از همین میزان نیز درصد بالایی به دلیل استفاده از تکنولوژی های قدیمی یا خام فروشی نتوانسته نقش خود را در اقتصاد کشور ایفا کند.

فارغ التحصیلان بی‌شمار بخش اکتشاف و بهره برداری معادن در خیل عظیم بیکاران قرار گرفته اند

کاتب با بیان اینکه فارغ التحصیلان بیشمار بخش اکتشاف و بهره برداری معادن در خیل عظیم بیکاران قرار گرفته اند، که توان استفاده از دانش آنها وجود ندارد، ادامه داد: یکی از مهمترین ویژگی های صنعت معدن، ریسک و خطر پذیری بالا در مقابل ارزش افزوده بالای آن است و به همین دلیل بخش خصوصی با ساز وکار فعلی توان سرمایه گذاری در این خصوص را ندارد.

وی یادآور شد: یکی از راهکارهایی که در دنیای امروز توانسته جوابگوی بخش معدن باشد، ایجاد کنسرسیوم های بین المللی و یا سرمایه گذاری های مشترک و همچنین عقد قراردادهای طولانی مدت برای تضمین سرمایه گذاری بخش خصوصی با در نظر گرفتن منافع عمومی و ملی است.

لزوم استفاده از تکنولوژی های نسل جدید در اکتشاف، بهره برداری و فرآوری معادن

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به لزوم استفاده از تکنولوژی های نسل جدید در اکتشاف، بهره برداری و فرآوری معادن، افزود: خوشبختانه با رفع تحریم های ظالمانه به واسطه اجرایی شدن برجام و ورود هیئت های تجاری و اقتصادی خارجی به داخل کشور این انتظار می رود، که توسط وزارت صنعت معدن و تجارت حساسیت فراوانی در خصوص انتقال تکنولوژی های روزآمد به داخل کشور فراهم شود.

عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تشکیل هلدینگ های تخصصی در این خصوص که توانایی ایجاد زنجیره را دارد و امکان ورود به بورس را فراهم می سازد، یکی دیگر از راهکارهای پایین آوردن خطرپذیری در این زمینه است./

برچسب ها: اخبار برگزیده، اکتشافات معدنی، بورس، حوزه معادن، خام فروشی معادن، طرح های اکتشافات معدنی، عواید فروش معادن، معادن

1400 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد