نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1024686 تاریخ انتشار: 1396/04/12 10:55
پورمختار نشست امروز کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس را تشریح کرد؛

بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان، گفت: عدم تعیین تکلیف مجازات والدین کودک آزار در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان سبب ارجاع دو ماده مرتبط به کمیته تخصصی شد.

 خانه‌ ملت؛ حسن نوروزی در تشریح جلسه دیروز ( یکشنبه 11 تیرماه) کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: در جریان ادامه بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان دو ماده 9 و 10 این لایحه بررسی اما به جهت اختلاف نظر بین نمایندگان و مسئولان اجرایی مرتبط حاضر در جلسه اعم از کارشناسان بهزیستی و قوه قضاییه برای بررسی بیشتر به کمیته تخصصی ارجاع شد.
حسن نوروزی

نماینده مردم بهارستان و رباط‌کریم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ماده 9 لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بر بی‌احتیاطی و بی مبالاتی و کم توجهی والدین و سرپرستان کودک اشاره داشت، بر اساس مفاد این ماده در صورتی که والدین و سرپرست کودکان و نوجوانان بی مبالاتی کنند از شخصی که صدمه وارد کرده دیه دریافت می‌شود، اما والدین و سرپرست هم مشمول مجازات تعزیری اعم از شلاق و حبس قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: اعتراضات نسبت به ناهماهنگی در مجازات کسانی که به کودکان و نوجوانان آسیب وارد کردند و والدین و سرپرستی بی‌توجه سبب عدم تعیین تکلیف نهایی ماده 9 این لایحه شد، در حقیقت در ماده 18 قانون مجازات اسلامی جرایم تعزیری به 8 درجه تقسیم شد که این مجازات باید منطبق با درجات معین باشد.

نوروزی اذعان کرد: ماده 10 لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان نیز مرتبط با آزار جنسی کودکان بود اما به جهت اختلاف نظرات متعدد به کمیته تخصصی جهت رفع ابهامات و انسجام بیشتر ارجاع شد، در حقیقت مورد اختلافی مرتبط با مجازات‌هاست، به ویژه با شرایطی که در قوانین فعلی والدین و سرپرستان مجرم شناخته نمی‌شوند.

پورمختار: عدم تعیین تکلیف مجازات حبس برای والدین کودک آزار

محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی نیز در توضیح جلسه امروز به خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، گفت: موادی از لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان مورد بررسی قرار گرفت که مرتبط با تعیین تکلیف والدین و سرپرستان کودکانی بود که مورد آسیب قرار می‌گیرند. در واقع بر اساس متن لایحه در صورتی که والدین، سرپرستان یا سازمان‌های حمایتی متولی کودک که سبب وارد شدن صدمات جانی تا فوت کودک شوند، مجرم شناخته شده و مشمول مجازاتی قرار می‌گیرند.پورمختار

نماینده مردم بهار و کبودر آهنگ رد مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اختلاف بین نمایندگان و مسئولان اجرایی بر سر مجرم شناخته شدن والدین، سرپرستان یا سازمان‌های حمایتی متولی کودک بود، برخی بر این باورند که هرچند افراد زیر 18 سال طفل محسوب می‌شوند اما والدین و سرپرستان باز موظف به حمایت و نگهداری از آنها را دارند.

وی ادامه داد: در متن لایحه مجازات حبس برای بی توجهی والدین نسبت به کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده و برای ولی نیز این مجازات مورد نظر است، از این رو با توجه به نظر مخالف برخی از اعضای کمیسیون و کارشناسان کمیته تخصصی مجدداً به این دو ماده خواهد پرداخت.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، افزود: مسئولیت پدر و مادر خاص و ویژه است که هیچ گاه حاضر به آسیب دیدن کودک و نوجوانان خود نیستند بنابراین قرار شد تفکیکی بین مجرمان و کسانی که اقدام به کودک آزاری می کنند انجام شود، البته قانون استثناهایی هم مورد توجه قرار خواهد داد به عنوان مثال والدین معتاد قطعا از شرایط متفاوتی برخوردار خواهند بود./

برچسب ها: اخبار برگزیده، امور کودک و نوجوان، سرپرست، مسائل کودکان و نوجوانان، کمیسیون قضایی – حقوقی، کودک آزاری

1400 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد