نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1026035 تاریخ انتشار: 1396/04/18 08:28
با موافقت کمیسیون عمران مجلس صورت گرفت

تشکیل کمیته ای برای بررسی تخصصی لایحه تفکیک وزارت راه و شهرسازی

اعضای کمیسیون عمران مجلس با توجه به اهمیت لایحه اصلاح ساختار دولت با تشکیل کمیته ای در کمیسیون متبوعشان برای بررسی دقیق تر این لایحه موافقت کردند.

 خانه ملت؛ نمایندگان عضو کمیسیون عمران مجلس در نشست امروز (شنبه 17 تیرماه) کمیسیون خود، لایحه اصلاح ساختار دولت (تفکیک وزارتخانه ها) را بررسی و به ارائه نظرات خود درخصوص تفکیک وزارت راه و شهرسازی پرداختند.

رضایی کوچی:ساختار سازمانی وزارت راه بیش از حد بزرگ شده است

در این نشست محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه با ادغام وزارتخانه های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی در سال 90، بسیاری از حوزه های این دو وزارتخانه مغفول ماند، گفت: متاسفانه در حال حاضر بحث حمل و نقل دریایی در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد و بحث هواشناسی که زیرمجموعه وزارت راه است، در کمیسیون کشاورزی مورد بحث قرار می گیرد. برای رفع ایراداتی از این بحث باید تفکیک وزارتخانه با دقت و گرفتن نظرات کارشناسی صورت بگیرد.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در حیطه ادغام وزارتخانه های مذکور تنها شاهد تجمیع هستیم، افزود: باید با بهره گیری از تجربیات کشورهای موفق، نسبت به ادامه ادغام این وزارتخانه ها و یا تفکیک آنها تصمیم بگیریم.

وی با انتقاد از مغفول ماندن بخش شهرسازی و مسکن با ادغام دو وزارتخانه مذکور تصریح کرد: با ادغام وزارتخانه ها، ساختار سازمانی بیش از حد بزرگ شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه بررسی این لایحه در کمیسیون عمران مجلس برای رفع خلأهایی است که در حوزه وزارت راه و شهرسازی می بینیم، افزود: انجام کار کارشناسی بیشتر لازم و ملزوم تصمیم گیری در این خصوص است.

رجبی: در ادغام وزارتخانه ها واگذاری امور به بخش خصوصی صورت نگرفت

در ادامه این نشست فرج الله رجبی عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه ادغام وزارت راه و ترابری و مسکن و شهرسازی از ابتدا اشتباه بوده و تفکیک آن نیز اشتباه است، گفت: باید ببینیم تاکنون مشکلات ادغام وزارتخانه ها احصا شده است که اکنون نسبت به تفکیک آن اقدام می کنیم.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بیش از ادغام، تجمیع مدنظر بوده است، افزود: تفکیک وزارتخانه های مذکور مغایر برنامه پنجم و ششم توسعه بوده و به ایجاد پست سازمانی جدید می انجامد.

وی ادامه داد: در ادغام وزارتخانه های مذکور باید واگذاری به بخش خصوصی جدی گرفته می شد، که این مهم تاکنون صورت نگرفته است.

رجبی با بیان اینکه تفکیک به معنای چابک سازی نیست، گفت: به جای ادغام وزارتخانه ها، باید سازمان ها را در هم ادغام کنیم تا چابک سازی صورت بگیرد.

یارمحمدی: جنس وزارت راه از مسکن متفاوت است

علی یارمحمدی دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در زمان ادغام وزارت راه و ترابری و مسکن و شهرسازی، وزارت راه کنونی 1024 مدیرکل داشته است، گفت: این دو وزارتخانه دو جنس مخالف یکدیگر دارند و به همین دلیل کارها به خوبی پیش نمی رود.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در طی 6 سال ادغام وزارتخانه های مذکور، گره های بسیاری در بخش مسکن ایجاد شده است، افزود: بیشتر توجه به حوزه حمل و نقل بوده، در حالی که سیاست های حوزه مسکن و حمل و نقل هیچ ربطی بهم ندارد.

وی ادامه داد: باید با تفکیک دو وزارتخانه مذکور، اجازه انجام کار کارشناسی به هر دو حوزه داده شود.

بدری: تفکیک وزارت راه و ترابری و مسکن و شهرسازی بعد از 6 سال اشتباه است

در ادامه این نشست، صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه اگر ادغام وزارت راه و ترابری و مسکن و شهرسازی اشتباه بوده، تفکیک آنها بعد از 6 سال هم اشتباه است، گفت: از تصمیم ادغام این دو وزارتخانه فقط مدیریت های استانی ادغام شدند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین درمجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که چرا سازمان های هوانوردی و هواپیمایی که کاملا بهم تنیده اند، بعد از 6 سال با هم ادغام نشده اند، افزود: انفکاک وزارت راه و شهرسازی اشتباهاتش بیشتر از ادغام آن است، از این رو باید مشکلات داخلی ادغام حل شود.

وی ادامه داد: نباید دو وزارتخانه مذکور از یکدیگر جدا شوند، زیرا ایده پردازی ها در این دو حوزه باز هم بیشتر خواهد شد و اساساً تفکیک آنها برخلاف برنامه ششم توسعه و کوچک سازی دولت است، از این رو نباید هزینه بیشتری بر کشور تحمیل شود.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: باید به فکر ساماندهی و تهیه چارت درست برای هر دو وزارتخانه مذکور باشیم تا مشکلات این حوزه رفع شود.

دامادی: تفکیک وزارتخانه ها نیازمند انجام کار کارشناسی بیشتر است

محمد دامادی دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس به عنوان موافق تفکیک وزارت راه و شهرسازی گفت: روند قانونگذاری در کشور اشکالات عمده ای دارد، اگر اشتباه در سال 90 رخ داده، باید با اصلاح آن اشکال روند درست را در پیش گرفت.

نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با ادغام دو وزراتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی، نگرانی های بسیاری در بحث شهرسازی ایجاد شد، تصریح کرد: کوچک سازی دولت با اسم و در حرف نمی شود و باید هزینه هایی برای این موضوع داده شود.

وی ادامه داد: لازم بود دولت همراه لایحه اصلاح ساختار (تفکیک وزارتخانه ها) پیوست مربوطه را نیز به مجلس ارائه می کرد.

دامادی تاکید کرد: برای انجام کار کارشناسی دقیق در حوزه اصلاح ساختار دولت باید جلسات بیشتری برگزار تا جداسازی با سرعت تکرار اشتباه گذشته نباشد.

موسوی بیوکی: تفکیک ضربتی وزارت راه و شهرسازی به صلاح نیست

در ادامه این نشست سید ابوالفضل موسوی بیوکی با تاکید بر اینکه برای تصمیم گیری در حوزه لایحه مذکور نیازمند انجام بحث های کارشناسی بیشتری هستیم، گفت: اینکه این طرح به صورت یک فوریتی در مجلس بررسی می شود، خود نشان از ضرورت انجام کار کارشناسی بیشتر دارد.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه تصویب این لایحه نیازمند زمان بیشتری است، بنابراین به دولت دوازدهم نرسیده و در آن عملیاتی نیست.

شهریاری: با ادغام وزارتخانه ها دولت محصور در ساخت مسکن مهر شد

کمال الدین شهریاری عضو دیگر کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در زمان ادغام وزارتخانه های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی، الزامات لازم صورت نگرفته است، گفت: به جای ادغام وزارتخانه ها، شاهد تجمیع آنها تحت یک تابلو و یک عنوان هستیم.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ادغام دو وزارتخانه مذکور به درستی صورت نگرفته و ما هیچ تحلیلی از ادغام این دو وزارتخانه نداریم، تصریح کرد: اگر بخواهیم به انتزاع رأی مثبت بدهیم، نباید به راه اول بازگشته و مشکلات قبلی را تکرار کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه پس از ادغام دو وزارتخانه مذکور، فقط ساخت مسکن مهری پیگیری شد، در حالی که مسکن و شهرسازی وزارتخانه ای است که باید مسائل فرادست مسکن نیز به آن پرداخته شود.

شهریاری ادامه داد: باید انتزاع صورت بگیرد تا متولی هر بخش مشخص شود و ماموریت های جدید برای وزارتخانه ها تعریف شود.

الله قلی زاده: تصمیم یک شبه برای تفکیک وزارتخانه ها نتیجه خوبی عاید کشور نمی کند

قلی الله قلی زاده عضو دیگر کمیسیون عمران مجلس در ادامه این نشست با تاکید بر اینکه تفکیک وزارتخانه های مذکور ممکن نیست، گفت: ادغام این وزارتخانه ها اشتباه بوده و تفکیک یکشنبه آنها نیز تکرار اشتباهات قبل است.

نماینده مردم کلیبر و خداآفرین در مجلس شورای اسلام ادامه داد: برای اینکه اشتباهات گذشته تکرار نشود و تصمیم درستی اتخاذ کنیم، باید کمیته ای متشکل از دولت، مجلس و سایر دستگاه های مذکور برای این مهم تشکیل شود.

خسته بند: تفکیک وزارت راه و شهرسازی به تعیین تکلیف پروژه های مرتبط با شهرسازی می انجامد

در ادامه این نشست حسن خسته بند عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در برنامه های که به کاهش وزارتخانه ها اشاره داشت، شهرسازی از دست رفته است، گفت: به طور حتم وزیری که در حوزه راه فعال است، نمی تواند در آن واحد در حوزه مسکن نیز فعالیت کند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با ادغام وزارتخانه های مذکور چندین سال عدم هماهنگی زیرمجموعه ها مشکلات بسیاری را ایجاد کرد، افزود: باید با تفکیک وزارتخانه ها، اجازه حل مشکلات را بدهیم.

وی ادامه داد: تفکیک وزارتخانه های مذکور بهتر خواهد بود، زیرا مشکلات مسکن مهر حل شده و بسیاری از پروژه های مرتبط به شهرسازی تعیین تکلیف می شوند.

کاظم زاده: ادغام یا تفکیک وزارتخانه ها نیازمند کار کارشناسی بیشتر است

شادمهر کاظم زاده دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس در این نشست با بیان اینکه بیش از اینکه به موضوع ادغام یا تفکیک بپردازیم، مشکلات باید رصد شود، گفت: اینکه گفته می شود با ادغام راه روستایی بدون متولی شده است، صحیح نیست، زیرا نبود اعتبارات مشکلات راه های روستایی را ایجاد کرده است.

نماینده مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ادغام یا تفکیک این وزارتخانه ها نیازمند کار کارشناسی دقیق است، تصریح کرد: باید تمام شرایط موجود برای اتخاذ هر تصمیمی در نظر گرفته شود، از این رو نیازمند وقت بیشتری برای بررسی این لایحه هستیم.

کیانپور: اهداف ادغام وزارت راه و ترابری و مسکن و شهرسازی محقق نشد

مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس در این نشست ضمن مخالفت را تفکیک وزارت راه و شهرسازی گفت: پس از ادغام وزارتخانه های مذکور، زمان زیادی طول کشید تا آنها با هماهنگ شوند، از این رو نباید یک اشتباه را با اشتباه بزرگتر جبران کرد.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه جدایی از تصمیم به ادغام و یا تکلیف وزارتخاه ها باید عملکردها اصلاح شود، گفت: اگر ادغام به درستی صورت گرفته بود، اکنون به فکر تفکیک وزارتخانه ها نبودیم.

وی ادامه داد: باید وظایف را ساماندهی کنیم و ضمن آسیب شناسی با کار کارشناسی و استفاده از تجربیات کشورهای مقدس تصمیمی همه جانبه را اتخاذ کنیم.

هاشمی: چابک سازی دولت با ادغام وزارتخانه ها صورت نگرفت

حسین هاشمی تختی نژاد دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه هدف ادغام وزارتخانه های مذکور، چابک سازی و کوچک سازی دولت بوده است، گفت: با ادغام وزارتخانه ها این هدف محقق نشده و شاهد کاهش تصدی گری نبوده ایم.

نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید برای کوچک سازی دولت فکری اساسی اندیشیده شود، ضمن اینکه برای تفکیک وزارت راه و شهرسازی باید لایحه ای جدا به مجلس و کمیسیون عمران ارسال شود.

وی ادامه داد: تشکیل کمیته ای در کمیسیون عمران مجلس می تواند انجام کار کارشناسی دقیق در حوزه تفکیک وزارت راه و شهرسازی را ممکن کند.

گفتنی است در پایان این نشست مقرر شد کمیته ای در کمیسیون عمران مجلس متشکل از روسای کمیته های تخصصی این کمیسیون تشکیل شده و به بحث تفکیک وزارت راه و شهرسازی به صورت کارشناسی بپردازد./

برچسب ها: اخبار برگزیده، بخش خصوصی، تشکیل وزارت راه و شهرسازی، تقویت بخش خصوصی، ظرفیت های بخش خصوصی، وزارت راه و شهرسازی، کمیسیون عمران

1400 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد