نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1035279 تاریخ انتشار: 1396/08/06 09:31
هاشمی مطرح کرد:

تشکیل کمیته ویژه برای بررسی وضعیت سلامت کودکان خیابانی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر لزوم تشکیل کمیته ای متشکل از شورای اجتماعی کشور، وزارت تعاون و وزارت بهداشت برای بررسی وضعیت سلامت کودکان خیابانی تاکید کرد.

خانه ملت؛ همایون هاشمی در واکنش به ارسال نامه رییس شبکه هپاتیت به رییس جمهور درباره واکسیناسیون کودکان خیابانی و تشکیل کمیته عالی، گفت: از ایشان سپاسگزاریم که دغدغه سلامت کودکان خیابانی را دارند اما این تقاضا و مطالبه از رییس جمهور به هیچ وجه درست نیست زیرا این موضوع باید در سطوح دستگاه های اجرایی مورد توجه قرار گیرد.

واکسیناسیون تمامی کودکان خیابانی برای پیشگیری از ابتلای آنان به هپاتیت باید مورد توجه وزارت بهداشت قرار گیرد

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه واکسیناسیون تمامی کودکان خیابانی برای پیشگیری از ابتلای آنان به هپاتیت امری ضروری است، تصریح کرد: طبق اظهارات رییس شبکه هپاتیت کشور حداقل شیوع هپاتیت در کودکان خیابانی به دلیل در معرض خطر بودن سه برابر جمعیت عادی کشور است بنابراین به صورت جدی می طلبد برای تامین بهداشت و سلامت عمومی، کودکان زباله گرد و خیابانی شناسایی، جمع آوری و تحت حمایت قرار گیرند.

آمار دقیقی از کودکان خیابانی وجود ندارد

وی با یادآوری اینکه آمار دقیقی از کودکان خیابانی وجود ندارد، افزود: باید آمار دقیقی از این کودکان داشته باشیم تا در اختیار وزارت بهداشت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی برای رفع مشکلات آنها از جمله واکسیناسیون قرار داد.

با به کارگیری واژه کودکان کار به کار کودکان رسمیت می دهیم / کودک کار تعریف بین المللی نداشته و اطلاق واژه کار به کودکان غیرقانونی است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه با به کارگیری واژه کودکان کار به کار کودکان رسمیت می دهیم، تصریح کرد: کودک کار تعریف بین المللی ندارد و اطلاق واژه کار به کودکان غیرقانونی است.

کودکان خیابانی در معرض آسیب های جدی

هاشمی با یادآوری اینکه کودکان خیابانی در معرض آسیب های جدی قرار دارند، تصریح کرد: عمده این مشکل ها بحث بیماری هایی مانند ایدز و هپاتیت است که آنها را تهدید می کند.

وزارت بهداشت متولی تامین بهداشت و سلامت کودکان خیابانی است

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس دهم، افزود: وزارت بهداشت متولی تامین بهداشت و سلامت کودکان خیابانی، وزارت تعاون مسئول جلوگیری از بهره کشی و استثمار آنان و همچنین مسئول شورای اجتماعی کشور یعنی وزیر کشور نیز در رابطه با این مهم وظیفه دارد و می طلبد با همکاری هم کمیته مشترکی را تشکیل داده و معضل کودکان خیابانی را مدیریت و ساماندهی کنند.

بار سنگین ساماندهی کودکان خیابانی بر دوش سازمان بهزیستی بوده و تلاش های این نهاد در این رابطه قابل تقدیر است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بار سنگین ساماندهی کودکان خیابانی بر دوش سازمان بهزیستی بوده و تلاش های این نهاد در این رابطه قابل تقدیر است، تصریح کرد: شهرداری ها، فرمانداری ها، وزارت کشور، بهزیستی، وزارت بهداشت، وزارت تعاون، نیروی انتظامی، دستگاه قضا، وزارت امور خارجه مسئول جمع آوری و ساماندهی کودکان خیابانی هستند.

عدم هماهنگی بین بخشی و دستگاه های مسئول عاملی موثر در وضعیت نامناسب کودکان خیابانی

وی عدم هماهنگی بین بخشی و دستگاه های مسئول را عاملی موثر در وضعیت نامناسب کودکان خیابانی دانست و گفت: زمانی که ما به موضوع کودکان خیابانی ورود کردیم و نسبت به این موضوع واکنش نشان دادیم کشورهای همسایه نسبت به این مساله بی توجه بودند اما متاسفانه در حال حاضر به دلیل عدم هماهنگی بین دستگاهی شتاب ما برای مدیریت این مساله کند شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: شورای اجتماعی کشور موضوع کودکان خیابانی را باید به عنوان یک آسیب مهم مورد توجه قرار داده و با تشکیل جلسه ای با ریاست وزیر کشور و دعوت از تمامی دستگاه های متولی وظیفه هر دستگاه را مشخص و آنها را ملزم به عمل به آن نماید تا موضوع کودکان خیابانی یک بار برای همیشه حل شود./

برچسب ها: اخبار برگزیده، سازمان بهزیستی، سازمان بهزیستی کشور، هپاتیت، وزارت بهداشت، وزارت بهداشت و درمان، کمیته امداد و بهزیستی

1400 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد