نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1046682 تاریخ انتشار: 1396/12/06 19:41
دهقانی فیروزآبادی تاکید کرد:

حفظ منافع ملی شرط ایران برای همراهی با کنوانسیون های بین ‎المللی

نایب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس منافع ملی در بسیاری از موارد که موضوع کنوانسیون ها را منطقی و در برگیرنده منافع عمومی کشور تشخیص دهد، همراهی می کند.

   خانه ملت؛ کمال دهقانی فیروزآبادی در خصوص اینکه تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تمدید شده است، اظهار داشت: کنوانسیون های بین‌المللی باید مطابق با قوانین داخلی کشور باشد تا در آنجایی که اهداف استعماری در این کنوانسیون‌ها وجود نداشته باشد و در بر گیرنده منافع عمومی همه کشورها باشد، به عضویت آن درآیند.

نایب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همیشه در کنوانسیون‌هایی که منافع ملی را تامین می‌کند، همراهی داشته است، بیان کرد: متاسفانه برخی از کنوانسیون‌های بین‌المللی ابزاری در دست استعمارگران و نظام سلطه شده‌اند.

وی افزود: برخی کنوانسیون‌ها فقط تامین منافع کشورهای بزرگ و قدرتمند سرمایه داری را مدنظر دارند و به منافع ملی سایر کشورها توجه نمی‌کند.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با لحاظ این مسائل در حقوق بین‌الملل و مسائل بین المللی و بر اساس منافع خود در بسیاری از موارد که موضوع کنوانسیون ها را منطقی و در برگیرنده منافع عمومی کشور تشخیص دهد، همراهی‌های لازم را انجام می‌دهد و عضویت پیدا می‌کند.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشابه این کنوانسیون‌ها تصویبِ الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون پالرمو بود که در حقیقت مبارزه با جرایم سازمان یافته است و در مجلس نیز تصویب شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز در زمینه مالی و پولی قوانین دیگری مانند قانون مبارزه با پولشویی که سال‌های پیش در مجلس تصویب شده و بحث داخلی اقتصادی نیز است را پیش برده است.

وی با بیان اینکه بانک‌های داخلی نیز این قوانین را اجرا می‌کنند و بعضا ممکن است به دلیل مشکلاتی ناشی از فساد اقتصادی یا تشدید فساد اقتصادی باشد، با مسائلی رو به رو شود، اظهار داشت: هر پولی، به هر میزانی و درهر بانکی نمی‌تواند واریز شود و باید ریشه آن پول مشخص شود و در کشور ما در این زمینه قانون وجود دارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس قانون مبارزه با پولشویی را در دستور کار دارد، گفت: این کارها برای خوشامد خارجی‌ها انجام نمی‌شود بلکه برای برقراری نظم و امنیت و برای مبارزه با فساد اقتصادی است.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه در زمینه مبارزه با جرایم سازمان یافته ممکن است پول‌هایی که از طریق قاچاق موارد مخدر و ارز جابجا شود، بیان کرد: نمونه آن در بازار ارز انجام شد که قیمت را در چند روز بالا بردند و دولت مجبور شد با دخالت خود شرایط را کنترل کند.

وی با بیان اینکه برخی از این قوانین ابزاری است برای مبارزه با جرایم اقتصادی، جرایم سازمان یافته و مبارزه با پولشویی و جمهوری اسلامی ایران نیز به دنبال این موضوعات است و از نبود این قوانین رنج می‌برد، افزود: در نبود این قوانین شاهد فساد خواهیم بود و این ضرورت درک شده است و نیاز به توصیهFATF نیست زیرا ایران به دنبال مبارزه با این نوع فسادها است.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر احساس کنیم برخی از کنوانسیون‌ها منافع ملی را تامین نمی‌کند و صرفا ابزاری برای فشار آوردن به ایران و در جهت اهداف سیاسی است به عضویت آن ها در نمی آییم و با درایت وورد می کنیم.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مبارزه با پولشویی و جرایم مالی موضوعی است که ضرورت آن از سوی ایران درک شده است، گفت: مجلس شورای اسلامی قانون مبارزه با پول شویی را در دستور کار دارد و خلا قانونی آن را برطرف می‌کند و ضرورت دارد تا قانونگذار فکر کند تا ساختار پولی و مالی بهتر از قبل شود./

برچسب ها: اخبار برگزیده، توافق خوب، فساد اداری و اقتصادی، مجلس شورای اسلامی، منافع ملی، پولشویی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد