نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1052912 تاریخ انتشار: 1397/02/16 11:10
رحیمی جهان آبادی:

می توان تجربه موفق شوراها در زمینه تمرکززدایی را توسعه داد

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: تمرکز گرایی در کشورهای جهان سومی عمدتا میراث حکومت های نوپایی است که حاضر نبودند اختیارات خود را به مناطق مختلف تفویض کنند.

   خانه‌ ملت؛ جلیل رحیمی جهان آبادی در خصوص افزایش اختیارات استانداران، اظهارداشت: تمرکز گرایی در کشورهای جهان سومی عمدتا میراث حکومت‌های نوپایی است که حاضر نبودند اختیارات خود را به مناطق مختلف تفویض کنند زیرا نگران تجزیه مناطق بودند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: زمانی که دولت مدرن از زمان قاجار در ایران تشکیل شد، این ترس وجود داشت که اگر اختیارات را از مرکز بگیریم و به مناطق تفویض کنیم، با توجه به تنوع‌های قومی و مذهبی که در کشور وجود دارد ممکن است به آرامی زمینه نوعی واگرایی در کشور ایجاد شود.

وی با بیان اینکه در دوره قبل از انقلاب ترس از تجزیه وجود داشت، افزود: بعد از انقلاب بخشی از اختیارات مرکز در قالب قانون اساسی و اصول مربوط به شوراها، در قالب شوراهای محلی به مناطق مختلف کشور واگذار شد و استانداری‌ها نیز بعد از انقلاب، اختیارات وسیعی به دست آوردند و در زمینه اجتماعی، سیاسی و فرهنگی استاندار اختیارات فراوانی را به دست آورد.

رحیمی جهان آبادی ادامه داد: امروزه با توجه به نیازها و ظرفیت‌هایی که در جامعه وجود دارد، تمرکز گرایی در کشور توجیه عقلانی ندارد و باید به سمت تمرکززدایی حرکت کنیم تا اختیارات به سیستم‌های محلی اعطا شود و نهادهای محلی نیز مورد اعتماد قرار گیرند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی گفت: باید بخش عمده‌ای از تصمیمات در استان‌ها اتخاذ شود و دولت فقط نقش نظارتی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه تجربه موفقی در شوراها داشته‌ایم که می توان در بخش های دیگری نیز این تجربه را اجرائی کرد، افزود: جامعه می‌تواند با توجه به ظرفیت‌ها و نیازهایی که دارند، زیر نظر استانداری یا نهادهای نظارتی اقداماتی را در مناطق مختلف انجام دهند و تمرکز زدایی به این شکل تقویت شود.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: سیستم اداری کشور اکنون تمرکز گرا است و حتی برای انتقال یک کارمند نیاز به امضای وزیر دارد ولی نسبت به گذشته بهتر شده است که برای رسیدن به نقطه ایده‌آل، باید تلاش کنیم./

برچسب ها: اخبار برگزیده، افزایش اختیارات استانداران، تمرکززدایی، شوراهای شهر و روستا، مجلس شورای اسلامی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد