نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1054449 تاریخ انتشار: 1397/02/23 01:42
حاتمیان پاسخ می دهد:

کدام الگو می تواند بحران کم آب کشور را مدیریت کند؟

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، معتقد به اجرای الگوی عدم کشت در کشور با توجه به بحران کم است و باید این بحران را باور کنیم.

   خانه ملت؛ عبدالله حاتمیان در خصوص اصلاح الگوی کشت در کشور، اظهار داشت: در مناطق و خشک و نیمه خشک دنیا قرار داریم و اقلیم کشور خشکی، سرمازدگی، دماهای بالا، کم‌آبی و خشک شدن قنانات‌ها را نیز همواره به همراه دارد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بهترین شیوه با محیط کشور داشتن الگوی کشت است، گفت: در کنار این الگو باید برخی اقدامات صنعتی، معدنی و تغییر کشت و عدم کشت را داشته باشیم و در حال حاضر ضرورت این موضوع بیشتر از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در برخی نقاط کشور چمن کاشته می‌شود که هر سه روز نیاز به آبیاری دارد، ادامه داد: در بازدید از استان خراسان جنوبی شاهد بودیم چندین هزار هکتار پنبه کشت شده بود که نیاز دارد هر 8 روز یک‌بار آبیاری شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه با توجه به ریزگردها و کم آبی‌ها هنوز به این باور نرسیده‌ایم که در کشور کم آبی داریم و قنات‌ها در حال خشک شدن هستند، عنوان کرد: آب شرب450 روستا در خراسان رضوی و 400 روستا در استان خراسان جنوبی با تانکر تامین می‌شود، هنوز این حقایق را باور نکرده‌ایم.

وی با بیان اینکه نیازمند این الگوی صحیح و با برنامه‌ریزی دقیق در زمینه کشت محصولات کشاورزی هستیم برای مثال دولت اعلام کند در خراسان جنوبی کشاورزی آبی به 10 درصد کاهش پیدا کند، تصریح کرد: دولت در چنین برنامه‌ای می‌تواند سازمان‌های ایدرو و ایمیدرو را موظف کند تا درخصوص صنایع بدون نیاز به آب، کم آب‌بر و معادن سرمایه‌گذاری کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه لازم است تا در رفتار خود نسبت به اقلیم کشور تغییر داشته باشیم، خاطرنشان کرد: محوریت صحبت‌های من الگوی عدم کشت است، برای مثال دولت در چنین برنامه‌ای باید اعلام کند تا معادن در استان خراسان جنوبی مطالعه و شناسایی شوند باید نوع دیدگاه سازوگار برای مقابله با اقلیم خشک باشد./

برچسب ها: آب و منابع طبیعی، اخبار برگزیده، الگوی کشت، بحران آب، مجلس شورای اسلامی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد