نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1056368 تاریخ انتشار: 1397/02/30 17:15
نعمتی در جمع خبرنگاران در تشریح نشست غیرعلنی مجلس:

بررسی تضامین ادامه برجام با کشورهای اروپایی

سخنگوی هیات رئیسه مجلس گزارشی از جلسه غیرعلنی با حضور وزرای امور خارجه، اقتصادی و دبیر شورای عالی امنیت ملی ارائه کرد.

 خانه ملت، بهروز نعمتی در حاشیه نشست علنی امروز (یکشنبه، 30 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع خبرنگاران در تشریح نشست غیرعلنی گفت: این نشست با حضور آقایان ظریف، کرباسیان، شمخانی و عراقچی برگزار شد؛ در این نشست مباحثی در خصوص مذاکرات با 5 کشور در زمینه ادامه برجام مطرح شد.

وی ادامه داد: در این جلسه ظریف و عراقچی از چند و چون مذاکره با اروپایی‌ها صحبت کردند و تضامینی که باید بعد از خروج آمریکا از برجام گرفته شود را بیان کردند البته این موارد هم اکنون در حال مذاکره است و هیچ چیز قطعی و نهایی نشده است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: آن چیزی که خواست نمایندگان مجلس است حفظ منافع ملی و ایستادگی برای مواضع مردم و توصیه‌های مقام معظم رهبری است که در این زمینه 11 نفر از نمایندگان اظهارنظر کرده‌اند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی لوایح چهارگانه مرتبط با FATF توضیح داد: بحث بعدی که در نشست غیرعلنی مطرح شد لایحه مبارزه با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم بود. موضوعی که در این زمینه مطرح شد این بود که آیا این لوایح ما را به FATF می رساند یا خیر که آقای شمخانی؛ دبیر شورای عالی امنیت ملی تأکید داشت این لوایح ارتباطی با FATF ندارد و بیان داشت که این لوایح چهارگانه جدا از FATF است.

وی ادامه داد: مجلس محل تضارب افکار است؛ نمایندگان موافق و مخالف در این زمینه صحبت کردند، همه از روی دلسوزی اظهارنظرهایی داشتند اما آن چیزی که مسلم است این بود که نمایندگان بر تأمین منافع ملی تأکید داشتند که خارج از مأموریت مقام معظم رهبری گامی برداشته نشود.

نعمتی تأکید کرد: این لوایح جزو دستور مجلس است اما با توجه به اینکه یکسری نگرانی‌هایی وجود داشت امیدواریم با ارائه توضیحات مسئولان، نگرانی نمایندگان برطرف شده باشد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لوایح به صورت مستقل در دستور صحن علنی قرار می‌گیرد، اظهار داشت: هر کدام از این لوایح به صورت مستقل بررسی می‌شود،دبیر شورای عالی امنیت ملی چندین بار به صراحت در صحن علنی اعلام کرده است که لوایح چهارگانه ارتباطی به FATF ندارد اما بنده اعتقاد دارم ممکن است به نوعی این موارد مرتبط با FATF باشد./

برچسب ها: اخبار برگزیده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، مجلس شورای اسلامی، مقابله با تروریسم، منافع ملی، پولشویی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد