نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1058336 تاریخ انتشار: 1397/03/06 08:16
مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛

رویکردهای جهانی حفاظت از داده های کاربران

مرکزپژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی رویکردهای جهانی حفاظت از داده‍ های کاربران پرداخته است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین این مرکز طی گزاشرشی با عنوان «حفاظت از داده های کاربران: رویکردهای جهانی و گونه شناسی تنظیم مقررات» تصریح کرده است که فضای مجازی زندگی انسان را بیشتر از هر چیز دیگری دستخوش تغییرات ساخته است.

این گزارش می‌افزاید هرچند بسیاری از این تغییرات موجب بهبود زندگی انسان شده‌اند، اما پیامدهای استفاده از فضای مجازی همیشه مثبت و مفید نبوده‌اند. حریم خصوصی افراد را می‌توان به دیواری تشبیه کرد که سرتاسر زندگی آنان را دربر گرفته است و تنها خود آنها و نزدیکانشان از داخل آن اطلاع دارند؛ یکی از مهمترین پیامدهای استفاده از فضای مجازی و عصر دیجیتال این است که این دیوار را شفاف و شفافتر ساخته است؛ به نحوی که بسیاری از جنبه های پنهان زندگی آنان قابل رؤیت شده است.

این گزارش تصریح می‌کند که با وجود این قانونگذاری و تنظیم مقررات در عرصه حفاظت از داده های کاربران با توجه به نفوذ فناوری اطلاعات در کاربردهای مختلف و توسعه فضای مجازی اهمیت زیادی یافته و نیازمند اقدامات سیاستی است.

شایان ذکر است گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی اسناد و مدارک بین‌المللی و منطقه‌ای حریم خصوصی و حفاظت از داده‌های کاربران به رویکردهای جهانی در عرصه قانونگذاری و گونه شناسی تنظیم مقررات در این عرصه می‌پردازد.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

برچسب ها: اخبار ویژه، تحلیل و حفاظت از داده ها، حوزه قانونگذاری، سامانه داده ها

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد