نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1059534 تاریخ انتشار: 1397/03/13 12:35
مصری:

جای خالی یک صندوق متمرکز مالیاتی احساس می شود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه سیستم مالیاتی باید شفاف شود، گفت: شرایط باید به نحوی باشد که اگر شخصی ریالی خارج از سیستم معامله کند بلافاصله حساب وی مسدود و جواز کسب او باطل شود.

  خانه ملت؛ برنامه بهارستان رادیو گفتگو با موضوع نگاهی به فرارهای مالیاتی و با حضور عبدالرضا مصری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

عبدالرضا مصری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در این خصوص بیان کرد: انتظارات مردم قبل از انقلاب بسیار محدود بود و نظام شاهنشاهی نظام درخواست پروری نبوده و در مردم مطالبه ایجاد نکرده است.

وی تصریح کرد:در کشورهای دیگر اساس کار بر این است که اگر کسی فعالیت اقتصادی را شروع کند بلافاصله کد مالیاتی برای او تعریف و مالیات براساس فعالیت او اخذ می شود؛بدین وسیله کسی نمی تواند از پرداخت مالیات سر باز زند.

مصری بیان کرد: مالیات 9 درصدی ارزش افزوده نیز خود حکایتی جداگانه دارد،همچنین تولیدکنندگان یک بار دیگر باید مالیات بر درآمد نیز پرداخت کنند و این مسئله مشکلات تولیدکنندگان را نیز تشدید می کند؛چرا که آنان در دو مرحله مالیات می دهند.

عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:اگر یک صندوق متمرکز مالیاتی وجود داشته باشد؛شرایط تغییر خواهد یافت؛چراکه اکنون شاهد این هستیم که صادرکننده قبل از دریافت پول خود ازکشور مقصد مالیات خود را پرداخت می کند و این شرایط برای او مناسب نخواهد بود.

وی ادامه داد: از طرفی دیگر مسوولان ذی ربط مقرر می کنند که مجددا این پول را به صادرکنندگان خواهند داد؛اما علی رغم پیگیری های صادرکنندگان این پول مجددا به آن ها بازگردانده نمی شود و درواقع ما می خواهیم از طریق آدم ها اعمال نظام کنیم درحالی که این کار نادرستی است.

مصری تصریح کرد:سیستم مالیاتی باید شفاف شود چرا که عمده کسانی که مالیات پرداخت می کنند؛از تبعیض های موجود گلایه مند هستند و عدالت مالیاتی می تواند شرایط را به گونه ای فراهم کند تا منابع مالی به یک صندوق متصل به وزارت اقتصاد و دارایی واریز شوند.

عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان بیان کرد:شرایط باید به نحوی باشد که اگر شخصی ریالی خارج از سیستم معامله کند بلافاصله حساب وی مسدود و جواز کسب او باطل شود./

برچسب ها: اخبار برگزیده، شفافیت و بستر سازی، مالیات بر ارزش افزوده، مجلس شورای اسلامی، نظام مالیاتی کشور

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد