نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1063710 تاریخ انتشار: 1397/04/09 18:50
نجفی خوشرودی:

ظرفیت های ذاتی توسعه روابط ایران و چین تحت تاثیر فضاسازهای بین المللی قرار نمی گیرد

سخنگوی هیات رئیسه کمیسیون امنیت مجلس گفت: ممکن است روابط چندجانبه ایران با روسیه و چین به جهت رفتار آمریکا، مقداری دچار نوسان شود ولی این روابط تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

   خانه‌ ملت؛ علی نجفی خوشرودی در خصوص نقش روسیه و چین برای حفظ برجام، اظهار داشت: ایران در مقطع کنونی با شرایط جدیدی مواجه است و البته این شرایط بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تازگی ندارد زیرا مردم، دولت و نظام در ادوار مختلف با فشارها و محدودیت‌هایی مواجه بوده‌اند.

سخنگوی هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نکته حائز اهمیت در مقطع کنونی توجه به تجربیات خوبی است که در زمینه گفت‌وگو و رابطه با کشورهای اروپایی، چین و روسیه داریم که همگی از طرف‌های برجام هستند.

وی افزود: ایران با چین و روسیه روابط دیرینه و مهمی دارد که دارای ظرفیت‌های بسیار قابل توجهی است، آن‌ها نیز علاقمند هستند که استقلال و رویکرد خاص خود را در قبال موضوعات داشته باشند و در بسیاری از زمینه‌ها با ایران دیدگاه مشترکی دارند که این موضوع بستر خوبی است تا در فضای جدید از ظرفیت‌های چین و روسیه استفاده کنیم، ایران طیف وسیعی از زمینه‌های همکاری را با چین و روسیه دارد.

نجفی خوشرودی ادامه داد: روابط ایران با سایر کشورهای حاضر در برجام در 2 سطح دنبال می‌شود که یک سطح آن روابط دوجانبه و ظرفیت‌‎هایی است که در آن وجود دارد و یک سطح از روابط نیز همکاری‌های چندجانبه است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ممکن است روابط چندجانبه ایران با سایر کشورها به خصوص روسیه و چین به جهت خروج آمریکا از برجام، مقداری دچار نوسان شود ولی پایه روابط طرفین که ظرفیت‌های ذاتی توسعه را دارد و تحت تاثیر فضاسازهای بین‌المللی قرار نمی‌گیرد.

وی افزود: ایران با چین و روسیه طیف وسیعی از همکاری در سطوح دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌‎المللی را دارد و ایران کشوری نیست که بتوان در مسائل بین‌المللی نقش آن را کم دانست.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم فضایی که اروپا، چین و روسیه در آن نقش فعالی برای رایزنی دارند، بتواند به حفظ برجام کمک کند و امکان استفاده از دستاوردهای توافق هسته‌ای برای ایران فراهم شود./

برچسب ها: اخبار برگزیده، بررسی جامع روابط دو جانبه ایران و چین، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، روابط ایران و روسیه، روابط دیپلماتیک، مجلس شورای اسلامی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد