نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1071149 تاریخ انتشار: 1397/06/13 19:12
دکتر جلالی در دیدار هیات پارلمانی ایران با رئیس مجلس لوکزامبورگ:

خروج شرکت های اروپایی از ایران تضعیف موضع سیاسی اروپاست

رییس گروه روابط پارلمانی ایران با پارلمان اروپا با انتقاد از کارشکنی و بدعهدی آمریکایی ها در قبال برجام،گفت: خارج شدن شرکت های اروپایی از ایران تضعیف موضع سیاسی اروپاست.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دکتر کاظم جلالی رییس و اعضای گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا که به منظور دیدار با مقامات سیاسی و مسئولان پارلمان اروپا عازم بروکسل شده‌اند امروز (سه‌شنبه 13 شهریور) با بارتولومئو رئیس، فرانک انجل رئیس کمیسیون سیاست خارجی و نمایندگان مجلس لوکزامبورگ دیدار و گفتگو کردند.

دکتر جلالی در این نشست ضمن تشکر از استقبال گرم رییس مجلس لوکزامبورگ از هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران،‌ دیپلماسی پارلمانی را راهکاری در راستای تقویت مناسبات کشور دانست و گفت: نمایندگان مجالس که از دل آرای مردم به پارلمان‌ کشورها راه‌ پیدا کرده‌اند می‌توانند زبان گفتگوی ملت‌ها با یکدیگر باشند.

وی با اشاره به تفاهمات و مناسبات به وجود آمده میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا به ویژه لوکزامبورگ در پسا برجام،‌ تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از همکاری و تعامل با کشورهای مستقل براساس تامین منافع خود استقابل می‌کند.

نایب رییس اتحادیه بین‌المجالس جهانی با اشاره به موضوع برجام و انتقاد از کارشکنی و بدعهدی آمریکایی‌ها در قبال این توافقنامه بین‌المللی، اقدام آمریکا را مهر تاییدی بر غیرقابل اعتماد بودن این کشور دانست و اظهار داشت: آمریکا روحیه مذاکره ندارد و در این زمینه صادق نیست و با خروج این کشور از برجام، اروپا باید صادقانه پایبندی خود به برجام را نشان دهد و برای حفظ برجام به جای شعار، اقدامات موثر و عملی به کار گیرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اقدامات اروپا در این زمینه باید به گونه‌ای باشد که ما بتوانیم به منطقی برای ماندن در برجام برسیم و خارج شدن شرکت‌های اروپایی از ایران عملا در راستای خواسته‌های ترامپ و تضعیف موضع سیاسی اروپاست.

رییس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا بر لزوم اتخاذ موضعی جدی از سوی اروپا در قبال خروج آمریکا از برجام تاکید کرد و گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران از ابتدا به دنبال دستیابی به توافقی بر مبنای اصل برد-برد بود و اکنون هم همین روند را دنبال می‎‌کند.

پس از سخنان دکتر جلالی، بارتولومئو رئیس مجلس لوکزامبورگ در ابتدای این دیدار ضمن خوش‌آمدگویی به هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران گفت: سفر سال گذشته من به ایران یکی از بهترین خاطرات من است و میهمان‌نوازی و مهربانی ایرانی‌ها مثال‌زدنی است.

بارتولومئو، رئیس مجلس لوکزامبورگ به نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه اشاره کرد و گفت: ایران بازیگر مهمی در منطقه است و ما بدون مشارکت ایران شاهد سروسامان گرفتن منطقه نخواهیم بود.

وی در خاتمه افزود: میان جمهوری اسلامی ایران، عربستان و غرب می‌بایست همواره گفتگو در جریان باشد تا بتوانیم حوادث منطقه را کنترل و پیشگیری کنیم.

رئیس مجلس لوکزامبورگ با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام اظهار داشت: ما همزمان با امضای برجام در ایران بودیم و امیدها را در ایران دیدیم و این پسندیده نیست آمریکا با خروج از برجام به تحریم ایران اقدام کند و مشکلاتی را در ایران به وجود آورد.

بارتولومئو رئیس مجلس لوکزامبورگ با اشاره به عملکرد شرکت‌های چندملیتی اظهار داشت: قبول داریم که شرکت‌های چند ملیتی اروپا بر خلاف مواضع سیاسی ما در حوزه برجام عمل کرده‌اند اما به دنبال این هستیم که ضمانت‌های لازم را به شرکت‌های اروپایی بدهیم تا بتوانند در این زمینه کار کنند.

در ادامه این دیدار دکتر غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به پیمان‌شکنی آمریکایی ها در برجام اشاره کرده و گفت : پیمان‌شکنی آمریکا در برجام پذیرفته نیست اما اروپا با توجه به نقش محوری که در مذاکرات هسته‌ای و از جمله برجام داشته است، می‌بایست راهکارهای عملی برای حفظ برجام داشته باشد.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی افزود : برجام پس از جنگ جهانی دوم، مهمترین معاهده بین‌المللی است و این آزمون بزرگی برای اروپاست تا بتواند هویت مستقل خود را از آمریکا تقویت کند، فلذا می‌بایست اروپا در حوزه عمل به صورت جدی‌تر اقدام کند.
دکتر تاجگردون تصریح کرد: کوتاه آمدن اروپا و یا ناتوانی اروپا در برابر ترامپ صدمه‌های جبران‌ناپذیری برای وجهه اروپا در عرصه بین‌المللی به همراه خواهد داشت .

شایان ذکر است در این دیدار دکتر غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس، دکتر مهدی فرشادان ، عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس، دکتر مره صدق عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، دکتر زهرا ساعی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و دکتر دهقانی فیروزآبادی ، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی حضور داشتند ./
پایان پیام


 

برچسب ها: اخبار برگزیده، اروپا، دکتر جلالی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد