نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1080038 تاریخ انتشار: 1397/08/13 00:34
سعیدی تاکید کرد؛

لزوم توسعه صنایع دستی توسط زنان

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بوروکراسی اداری را یکی از موانع فعالیت زنان در صنایع دستی دانست و گفت: تولید صنایع دستی توسط زنان بازی دو سر برد است.

 خانه ملت؛ محمد اسماعیل سعیدی با اشاره به ضرورت استفاده از زنان در تولید صنایع دستی، گفت: سالیان دور بخش عمده‌ای از صنایع دستی در روستاها و به دست زنان تولید می‌شد و این تجارت اقتصاد روستا را رونق می‌بخشید اما در حال حاضر به دلیل بی توجهی نمی‌توان از این ظرفیت و پتانسیل در تولید صنایع دستی استفاده کرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: 700 سال پیش در مدرسه ربع رشیدی تبریز 700 رشته تحصیلی در 7 زبان زنده دنیا تدریس می‌شد که بخش قابل توجهی از این رشته‌ها همانند آشپزی، صنایع دستی و... برای زنان بود اما متاسفانه در حال حاضر این پتانسیل مغفول مانده است.

در گذشته بیش از 40 درصد درآمد کشور حاصل هنر زنان در صنایع دستی بود

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه در گذشته بیش از 40 درصد درآمد کشور حاصل هنر زنان در صنایع دستی بود، بیان کرد: 80 درصد فرش، قالی، گلیم، ورنی،روسری و صنایع دستی که در کشور تولید می‌شد حاصل زحمت زنان است.

تولید صنایع دستی توسط زنان بازی دو سر برد است

وی با بیان اینکه تولید صنایع دستی توسط زنان بازی دو سر برد است، بیان کرد: در کشور ما زنان، بسیاری از محصولات صنایع دستی را زنده نگه داشته‌اند؛ برخی از صنایع دستی شهرستان اسکو به کشورهای ترکمنستان، تاجیکستان و ... صادر می‌شود که این صادرات از یک سو به اشتغال زنان کمک می‌کند و از سوی دیگر ارزآوری بسیاری برای کشور به همراه دارد.

بیشتر زنان صنایع دستی را در منازل خود تولید می‌کنند درصورتی که این زنان درصدد دریافت مجوز باشند اداره مربوطه از ارائه مجوز خودداری می‌کند و وجود کارگاه‌های مجهز را الزامی می‌داند در حالی که آنها توانایی اجاره مکان‌هایی مجهز برای تولید را ندارند بنابراین ناچارند تولید محصولات صنایع دستی را رها کنند
عرضه صنایع دستی به صورت تجاری انجام نمی‌شود

سعیدی با انتقاد از اینکه عرضه صنایع دستی به صورت تجاری انجام نمی‌شود، تاکید کرد: یکی از راه‌های رونق تولید صنایع دستی حمایت از صادرات و رفع موانع گمرکی است همچنین باید مشوق‌های صادراتی درنظر گرفته و از واردات صنایع دستی جلوگیری شود ؛ متاسفانه در کشور ما نه تنها از صادرات صنایع دستی حمایت نمی‌شود بلکه موانع بسیاری نیز در مسیر آن ایجاد می‌کنند.

وی با اشاره به برخی مشکلات زنان تولیدکننده صنایع دستی، خاطرنشان کرد: بیشتر زنان صنایع دستی را در منازل خود تولید می‌کنند درصورتی که این زنان درصدد دریافت مجوز باشند اداره مربوطه از ارائه مجوز خودداری می‌کند و وجود کارگاه‌های مجهز را الزامی می‌داند این در حالی است که آنها توانایی اجاره مکان‌هایی مجهز برای تولید را ندارند بنابراین ناچارند تولید محصولات صنایع دستی را رها کنند؛ بایستی بوروکراسی اداری را کاهش داد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است در صورتی که از نیرو و هنر زنان مجدد در صنایع دستی استفاده شود در حوزه های ارزآوری و اشتغال شکوفایی جدیدی ایجاد می‌شود./
 

برچسب ها: آموزش زنان، اخبار برگزیده، اشتغال زنان، بیمه زنان خانه دار، هنر

1400 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد