نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1099803 تاریخ انتشار: 1397/10/23 03:03
علی وقف چی مطرح کرد ؛

روابط با جهان یکی از ملزومات اساسی هر کشور

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی گفت: یکی از ضعف ها، عدم پیوند و ارتباط حلقه های موثر در مدیریت یک کشور چه در بحث مدیریت اقتصادی و چه در بحث مدیریت فرهنگی است.

 خانه ملت؛ علی وقف‌ چیدر مورد دستاوردهای 40 ساله انقلاب و با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی دستاورد فکری در کشور حاکم است گفت: در کنار بسیاری از مشکلات که گریبانگیر کشور است مهم این است که حداقل در تصمیم گیری‌ها از دیگران دستور نمی‌گیریم و استقلال فکری بر کشور حاکم است و به نظر بنده یکی از مبارک‌ترین دستاوردهای نظام و انقلاب همین مورد است.

صنعت فرش ایران تاریخچه درخشانی در بازارهای جهانی دارد بنابراین باید محدودیت‌های این مسیر را به ویژه در بحث صادرات به حداقل برسانیم

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس افزود: باید در برخی قسمت‌ها یک تجدید نظری صورت گیرد و اولین بحث در این‌باره این است که نتوانستیم انقلاب و مردم را آن طور که باید به دنیا معرفی کنیم به همین دلیل دنیا یک رویکرد و تصور بدی از کشور دارد چراکه معاندین مملکت در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی کردند. بنابراین باید دروازه‌های کشور را به روی مشتاقان دیدار از ایران باز کرد.

روابط با جهان یکی از ملزومات اساسی هر کشور است

وی تصریح کرد: نکته مهم تفکیک دادن روابط حسنه با تسلط و سلطه است. معتقد هستیم روابط با جهان یکی از ملزومات اساسی هر کشور است به شرطی که تسلط بر آن کشور نباشد. اگر به تاریخچه گذشته هر کشوری نگاه کنیم، تجربه دموکراسی که به اندازه ایران دارند اما وضعیت آنها از ایران بهتر نیست؛ اما می‌توانیم با استفاده از تجربیات موفق جهانی این روند توسعه را بهبود بخشیم و باید قبول کنیم که در بسیاری از زمینه‌ها نیاز به تجربه خودمان وجود ندارد و تجربه دیگران می‌تواند سرمایه ارزشمندی برای ایران باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه با سربلندی از جنگ تحمیلی بیرون آمدیم، افزود: این سربلندی چند ویژگی اساسی داشت که اگر آنها را سرلوحه خود قرار دهیم باز از مشکلات با سربلندی بیرون می‌آییم. اولین نکته بحث ایثار، فداکاری و فرهنگ بالای مشارکت در مردم بود. به طوری‌که تمام آحاد مردم با هر دین و مسلکی که بودند برای پیروزی انقلاب اسلامی بسیج شدند.

وی ادامه داد: امروز نیز همانند آن زمان نیاز است که تمام 80 میلیون جمعیت ایرانی برای سربلندی ایران تلاش کنند و اگر این ویژگی‌ها را در کنار اطاعت از رهبری که در آن زمان نیز پر رنگ بود و امروز این اطاعت وجود دارد، قرار دهیم می‌توانیم همه چالش‌های پیش رو را از میان برداریم.

عدم ارتباط حلقه های موثر در مدیریت یک کشور، ضعف اساسی است

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه یکی از ضعف‌ها عدم پیوند و ارتباط حلقه‌های موثر در مدیریت یک کشور چه در بحث مدیریت اقتصادی و چه در بحث مدیریت فرهنگی است، افزود: متاسفانه به دلیل این ضعفی که وجود دارد با ایده‌آل‌ها فاصله داریم و مشکل برای همه بخش‌ها است.

ارزش افزوده چند برابری صنعت فرش بدون وابستگی به خارج از کشور

رئیس فراکسیون فرش دستباف و صنایع دستی مجلس شورای ‌اسلامی تصریح کرد: معتقد هستیم که در فرش و صنایع دستی چند ویژگی اساسی داریم که باید بیشتر روی آن سرمایه‌گذاری کنیم اول اینکه این صنعت یک فعالیت هنری است پس تحریم‌ها برای آن معنی ندارد، از طرف دیگر به دلیل ارزش افزوده چند برابری که دارد نیازی به تکنولوژی و فناوری خاصی که به خارج از کشور وابستگی داشته باشد ندارد.

وی ادامه داد: صنعت فرش ایران تاریخچه درخشانی در بازارهای جهانی دارد بنابراین باید محدودیت‌های این مسیر را به ویژه در بحث صادرات به حداقل برسانیم؛ اگر بحث صادرات روند صعودی بگیرد، مصرف داخلی و اشتغال‌زایی تقویت می‌شود و خروجی آن نیز محرومیت‌زدایی و کاهش ناهنجاری‌ها در این قشر خواهد شد./
 

برچسب ها: اتحادیه جهانی، اخبار برگزیده، انقلاب اسلامی، فرش ایرانی

1400 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد