نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1105103 تاریخ انتشار: 1397/11/07 18:18
در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

موافقت مجلس با یک فوریت لایحه حضور ایران در اتحادیه اوراسیا و کشورهای عضو

نمایندگان مردم در خانه ملت با یک فوریت لایحه موافقت نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو موافقت کردند.

 خانه ملت؛  نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه 7 بهمن) مجلس شورای اسلامی با یک فوریت لایحه موافقت نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای موافقت کردند.

براساس این گزارش، رضا اردکانیان وزیر نیرو در جریان بررسی یک فوریت این لایحه گفت: با توجه به اینکه از مهرماه سال جاری با پیشنهاد وزارت امور خارجه و پیشنهاد هیات وزیران بنده به عنوان مسئول ایرانی کمیته مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه مشغول به کار شده ام، در این ارتباط به عنوان نماینده دولت اطلاعاتی را در ارتباط با این لایحه و فوریتش اعلام و امیدوارم با تصویب این فوریت و توجه کمیسیون محترم، هر چه زودتر این لایحه به تصویب مجلس برسد.

وی تصرحی کرد: پیمان اوراسیا 8 خرداد سال 93 بین 5 کشور روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان تصویب شد. اهداف این پیمان یکی آزادسازی و تسهیل تجارت کالا بین کشورها از طریق کاهش یا حذف موانع تعرفه ای یا غیرتعرفه ای، ایجاد بستری برای منطقه آزاد تجاری که عوارض و سایر مقررات محدودکننده بین طرفین حذف می شود و البته حمایت از همکاری اقتصادی و تجاری است.

اتحادیه اوراسیا مهمترین و فعالترین اتحادیه اقتصادی منطقه است

این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: هم اکنون یک بازار 190 میلیون نفری در منطقه وجود دارد که این اتحادیه اقتصادی را تشکیل داده اند. البته اتحادیه اروپا مدل بزرگتری از این اتحادیه است و با کشورهای بیشتر، ولی در منطقه ما این مهمترین و فعالترین اتحادیه اقتصادی است.

وزیر نیرو گفت: تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو این اتحادیه بالغ بر 4 هزار میلیارد دلار کالا و یک هزار میلیارد دلار در سال است.

اردکانیان تاکید کرد: روسیه به تنهایی واردکننده 250 میلیارد دلار کالا، محصولات صنعتی، کشاورزی، غذایی و دارویی از دیگر کشورهای جهان است. در حال حاضر 40 کشور دنیا درصدد پیوستن به این اتحادیه هستند. تنها کشوری که به این اتحادیه پیوسته است ویتنام بوده، دومین آن جمهوری اسلامی ایران است که ما سعی داریم تا قبل از تشکیل اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و روسیه در آینده نزدیک، ان شاءالله به این اتحادیه ملحق شویم.

این وزیر دولت دوازدهم بیان کرد: آنچه که مدنظر است به عنوان فواید این اقدام یکی اینکه کالاهای ایرانی رقابت پذیری بالایی پیدا خواهند کرد، اشتغال قابل توجهی برای نیروی کار کشور فراهم خواهد شد، جذب سرمایه قابل ملاحظه ای در مناطق شمالی و جنوبی کشور برای برخورداری از معافیت کامل برای تولید کالا و صدور به بازار اوراسیا نصیب خواهد شد و البته بهره مندی از تعرفه ترجیحی برای ایجاد بازارهای هدف. طبیعی است که متقابلا فوایدی هم برای کشورهای اوراسیا دارد، از جمله استفاده از مسیر ترانزیتی شمال- جنوب برای صدور غلات به کشورهای روسیه و قزاقستان که از این حیث آنها هم به بازارهای شبه قاره هند و سایر کشورها دسترسی راحت تری پیدا خواهند کرد.

وی ادامه داد: حداکثر پس از 60 روز از نهایی شدن موافقت نامه که آن را لازم الاجرا می کند، سعی خواهیم کرد آن را عملیاتی کنیم بدین صورت که طرف ها نسبت به کاهش و حذف عوارض گمرکی و هرگونه مالیات و هزینه کالاها اقدام می کنند و ظرف 3 سال این موافقت نامه موقت تبدیل به یک موافقت نامه دائمی برای تشکیل منطقه آزاد تجاری می شود.

کمالی پور: آینده این پیمان باید مشخص شود

در ادامه یحیی کمالی پور نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با یک فوریت لایحه مذکور گفت: همه پیمان ها، معاهدات و قراردادهای دو یا چندجانبه بین کشورهای مختلف که منعقد می شود، باید به نحوی باشد که منافع کشور تامین شود.

وی افزود: با چه اهدافی قصد داریم به این یک فوریت رأی دهیم؟ همانطور که اشاره شد تنها 5 کشور در این پیمان عضو هستند و الان هم ویتنام عضو است. این آزمون و خطاها که دنبال می کنیم ما را به کجا می رساند؟ آینده این پیمان ها، شرایط و اهداف و برنامه ها باید مشخص شود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس با بیان اینکه کشور را وارد این بازی ها نکنیم، بیان کرد: سال های زیادی است از اینگونه معاهدات را امضا کرده ایم ولی ممکن است که در شرایط بحرانی و تحریم این کشورها که بازار مشترک می خواهند ایجاد کرده و تعرفه ها را تنظیم کنند، از کشورهای سلطه گر و قدرت ها تبعیت و پیروی کرده و تحت تاثیر آنها باشند. کما اینکه از کجا معلوم که تعدادی از این کشورها که ما می خواهیم با آنها وارد مذاکره و انعقاد قرارداد شویم، تحت تاثیر فشارهای اروپا و آمریکا نباشند؟

کمالی پور تصریح کرد: این کشورها که گفته شد به غیر از روسیه، کدام یک منافع ایران را دنبال می کنند؟ کدام یک از این کشورها در ایران سرمایه گذاری کرده اند؟ من با اصل موضوع مشکلی ندارم ولی ندانسته نباید به یک فوریت رأی بدهیم. نباید دست های سلطه گر را وارد کشور کرده و بحران ایجاد کنیم.

عثمانی: حضور در اتحادیه هایی که رنگ و بوی آمریکایی کمتری دارد، برای حل مشکلات بهتر است

در ادامه محمدقسیم عثمانی در موافقت با یک فوریت لایحه مذکور گفت: شرایط عمومی کشور و شرایط بین المللی به گونه ای است که هر چه از ظرفیت های بین المللی استفاده کنیم و حضور فعالتری در اتحادیه های بین المللی داشته باشیم، می توانیم بر تحریم مسلط تر شویم و پیچ بحران را بهتر دور بزنیم.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از این ابزارها می تواند همین پیمان اتحادیه اوراسیا باشد که توسط 5 کشور روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل شده است.

وی با برشمردن اهداف تشکیل این پیمان افزود: ایجاد فضای واحد اقتصادی بین کشورهای عضو، توسعه بازارهای مشترک اقتصادی، دستیابی به حرکت آزاد کالا و خدمات در بازار واحد کشورهای عضو، کاهش قیمت کالاها و کاهش قیمت حمل و نقل، ترویج رقابت سالم در بازار مشترک، اتخاذ سیاست های مشترک در بخش های کشاورزی، انرژی، فناوری و حمل و نقل از مهمترین اهداف تشکیل این اتحادیه است.

عثمانی گفت: همه این اهداف با اهداف امروز جمهوری اسلامی ایران همسو و همخوان است و می طلبد در جهت رقابت پذیری و اشتغال و جذب سرمایه برای برخورداری از معافیت هایی که این کشورهای عضو برای یکدیگر قائل می شوند، نهایت استفاده را برد و لازم است برای بهره مندی از تعرفه های ترجیحی در بازارهای هدف به فوریت این لایحه رأی بدهیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم بیان کرد: عقلانیت حکم می کند در جایی که دشمنان می خواهند ایران را تنها بگذارند، ما با حضور در این اتحادیه ها که رنگ و بوی آمریکایی کمتری دارند، خودتحریمی نکنیم و از ظرفیت های بین المللی برای رفع مشکلات داخلی بهره ببریم. حضور در این اتحادیه ها، سپری در مقابل اهداف دشمنان است./
 

برچسب ها: اتحادیه جهانی، اخبار برگزیده، ارزش اقتصاد، اوراسیا

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد