نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1112345 تاریخ انتشار: 1397/11/29 13:11
پورابراهیمی داورانی مطرح شد؛

تولیدات مجموعه کارخانه های داخلی، مازاد بر نیازهای داخل است

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: در حال حاضر انبارهای کارخانجات تولید لوازم خانگی شرایط مطلوبی دارد و تولیدات مجموعه این کارخانه ها، مازاد بر نیازهای داخل است.

 خانه ملت؛ محمدرضا پورابراهیمی داورانی محمدرضا پور ابراهیمی داورانی در حاشیه نشست علنی نوبت عصر روز یکشنبه (28 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه از سوی ریییس مجلس مأموریت یافته موضوع افزایش قیمت لوازم خانگی را مورد بررسی قرار دهد، گفت: امروز در صحن علنی موضوعی در مورد اظهارنظر یکی از مسئولان واحدهای صنفی کشور مطرح شد که ایشان اظهارنظر غیرکارشناسی در مورد قیمت لوازم خانگی داشتند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه گویا ایشان پیش بینی کرده بودند که قیمت لوازم خانگی در سال ۹۸، ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت لذا بررسی این موضوع از سوی ریاست مجلس به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد، افزود: بعدازظهر امروز پیگیری‌هایی را انجام دادم، خوشبختانه گزارشی که از انجمن لوازم خانگی در طول‌ هفته‌های اخیر در نشست مشترکی که با مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتم، حاکی از گشایش در صنعت لوازم خانگی است.

بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار یخچال توسط کارخانه‌های دولتی تولید می‌شود

وی ادامه داد: توضیحات مربوط به حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از آن است که با توجه به ثبات نسبی که در ماه‌های اخیر در نرخ ارز ایجاد شده، ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه تولید لوازم خانگی از طریق سامانه «نیما» تأمین شده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مواد اولیه‌ای که در داخل تولید می‌شود عمدتاً از طریق پتروشیمی‌ها و کارخانه‌های فولاد است که مشکلی برای تأمین مواد اولیه تولید لوازم خانگی ندارند، اظهار داشت: طبق آماری که در اختیار داریم، کشور سالانه به یک میلیون یخچال نیاز دارد که به بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار یخچال توسط کارخانه‌های دولتی تولید می‌شود، همچنین ۱۰۰ هزار دستگاه یخچال نیز به صورت سالانه صادر می‌شود.

تولید لوازم خانگی، مسیر خود را در فرآیند تولید طی می‌کند

وی افزود: در تولید ماشین‌آلات، کولر و سایر اقلام نیز گزارش‌ها نشان‌دهنده این است که علی‌رغم وقفه‌ای که در تابستان به دلیل شوک ارزی اتفاق افتاد، تولید لوازم خانگی، مسیر خود را در فرآیند تولید طی می‌کند و در حال حاضر انبارهای کارخانجات تولید لوازم خانگی شرایط مطلوبی دارد.

پورابراهیمی با بیان اینکه وضعیت صادرات لوازم خانگی علی‌رغم توقف کوتاه مدت، در حال حاضر وضعیت خوبی است، ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود حدود ۲۵۰ میلیون دلار صادرات لوازم خانگی در سال آینده داشته باشیم، بنابراین دغدغه‌ای که در خصوص این موضوع در تابستان وجود داشت، کاملاً برطرف شده است.

صادرات لوازم خانگی امسال و سال آینده تقویت خواهد شد

وی با اشاره به اینکه با همکاری بانک مرکزی، تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه و همچنین تأمین سایر مواد اولیه از پتروشیمی‌های داخلی براساس جمع بندی بین مجلس، دولت و انجمن لوازم خانگی به صورت مطلوب انجام می‌شود، تاکید کرد: مسیر قیمت گذاری نیز در سال‌ آینده مانند امسال خواهد بود، بنابراین ایجاد این فضا برای ترغیب مردم برای افزایش خرید جهت خالی شدن انبارهای تولیدکنندگان است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه نگرانی در مورد تولید لوازم خانگی وجود ندارد و صادرات لوازم خانگی امسال و سال آینده تقویت خواهد شد، افزود: میزان تولید نه تنها نیاز کشور را پاسخگو است بلکه در این بخش صادرات نیز وجود خواخد داشت، بنابراین اظهارنظر واحد صنفی غیرکارشناسی بوده و مجلس پیگیری می‌کند که مشکلات مردم در حوزه مایحتاج ضروری و صنف لوازم خانگی برطرف شود.

مجلس در صورت افزایش قیمت‌های لوازم خانگی ورود می‌کند

وی با بیان اینکه امروز کمیسیون اقتصادی مجلس گزارشی در این خصوص از نهادهای مربوطه گرفت و قبل از این، جلساتی با نهادهای مختلف داشت که لوازم خانگی نیز یکی از موضوعات مورد بررسی بود، ادامه داد: در خصوص اظهارات اخیر، جلسه‌ای تشکیل نشد و تنها گزارشی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و مرتبطین با بازار لوازم خانگی گرفته شد.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه نظارت یکی از وظایف نمایندگان مجلس است که در بخش‌های مختلف انجام می‌شود، گفت: در مورد قیمت لوازم خانگی با توجه به بحث‌هایی که اخیراً مطرح شده است، مجلس در صورت افزایش قیمت‌ها ورود می‌کند، امیدوارم تنها موضوع یک خبر غیرکارشناسی باشد، اما اگر چنین اتفاقی بیفتد، مجلس ورود کرده و مسائل نظارتی در حوزه واردات لوازم خانگی را پیگیری می کند.

تولیدات مجموعه کارخانه‌های داخلی، مازاد بر نیازهای داخل است

وی با بیان اینکه برآورد ما این است که از مجموعه نیاز کشور تنها ۲۰ درصد تقاضای لوازم خانگی با برندهای خارجی را دارند، افزود: ما تحت لیسانس شرکت‌های خارجی، در داخل لوازم خانگی تولید می‌کنیم و ممنوعیت واردات لوازم خانگی، بازار را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه اتفاقات ماه‌های اخیر موجب تقویت تولید ملی شده است، تصریح کرد: تولیدات مجموعه کارخانه‌های داخلی، مازاد بر نیازهای داخل است، با برندهای خارجی کار می‌کنند و نیاز بخشی از جامعه به برندهای خارجی را برطرف می‌کنند./
 

برچسب ها: اخبار برگزیده، لوازم خانگی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد