نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1120041 تاریخ انتشار: 1397/12/18 12:11

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه های زیربنایی کشور

مرکزپژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه های زیربنایی کشور را مورد بررسی قرار داد.

  به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن و دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز در گزارشی با عنوان « دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه‌های زیربنایی کشور » آورده است؛ کشور در طول چهل سال گذشته به پیشرفت‌های مهمی دست یافته است. این پیشرفت‌ها به ویژه در حوزه‌های انرژی شامل نفت، برق و پتروشیمی، صنعت و معدن، کشاورزی به ویژه تولید محصولات اساسی و توسعه روستایی، توسعه حمل‌و‌نقل به ‌ویژه گسترش شبکه ریلی، توسعه مسکن به ویژه از منظر استحکام بنا و مسکن روستایی، علم و فناوری به خصوص توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، فناوری اطلاعات و ارتباطات و فناوری فضایی بسیار چشمگیر است.

این گزارش می افزاید هرچند نواقص و اشکالات زیادی همچنان وجود دارد، اما با اتکای به زیربناهای ایجاد شده می‌توان ضمن رفع نواقص، به پیشرفت‌های بیش‌تری دست یافت.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تصریح می کند در کنار نواقص موجود شاید کم‌توجهی و یا بی‌توجهی به محیط‌زیست کشور بسیار برجسته و در عین حال مخرب بوده است. کشور ما در مقوله توجه به محیط‌زیست کارنامه قابل قبولی نداشته و لذا در سال‌های پیش رو باید تلاش‌های مضاعف برای جبران تخریب‌های گذشته به‌عمل آورد.

همچنین در این گزارش عنوان شده است که با گذشت بیش از چهل سال از عمر جمهوری اسلامی، نگاه به گذشته و مسیر طی شده و بررسی اشکالات و نواقص به همراه دستاوردهای مهم کشور می‌تواند در انتخاب بهتر مسیر آینده به مسئولان کمک کند. بدون‌شک کشور در چهل سال گذشته به دستاوردهای بزرگی نائل شده که می‌توان با اتکا به آن آینده روشن‌تری برای کشور رقم زد.

این گزارش همچنین می افزاید معاونت زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی یکی از معاونت‌های پژوهشی این مرکز است که بررسی موضوعات مهم انرژی، صنعت و معدن، پتروشیمی، کشاورزی، آب، محیط زیست، مسکن، حمل‌و‌نقل و فناوری را در دستور کار مطالعاتی و پژوهشی خود دارد و در این حوزه‌ها ضمن بیان کاستی‌ها، به ارائه توصیه‌های سیاستی به سیاستگذاران کشور و به‌ طور اخص مجلس شورای اسلامی می‌پردازد. گزارش حاضر با گزارش‌های معمول مرکز که عمدتاً به نواقص و معضلات موجود در بخش‌های مهم زیربنایی و تولیدی کشور می‌پردازد، به لحاظ نوع نگاه و تا حدودی روش متفاوت است؛ زیرا در این گزارش عمدتاً به دستاوردهای کشور در حوزه‌های گفته شده در طول 40 سال انقلاب اسلامی می‌پردازد؛ البته گزارش عمدتاً آماری است و وارد بررسی تحولات کیفی بخش‌های مختلف نشده است.

برچسب ها: دستاورد، دستاوردهای انقلاب اسلامی

1398 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد