نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1128132 تاریخ انتشار: 1398/01/27 03:07
گودرزی مطرح کرد ؛

حرکت آمریکا همیشه در مسیر اختلاف افکنی در منطقه بوده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:مردم لیبی انتظار دارند در یک شرایط صلح و آرامش ،تدوین قانون اساسی انجام و براساس قانون اساسی انتخابات برگزار شود.

 خانه ملت،؛ مسعود گودرزی گفت لیبی مدت هاست که به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده است و ژنرال حفتر در یک بخش از لیبی مستقر است،دولت در یک قسمت و مجلس در بخش دیگر است و این تفکیک و این انشقاق باعث شده بود که زمینه برای اقداماتی در لیبی ایجاد شود.

وی افزود:در طول این مدت بنا بود که کشورهای منطقه ،قدرت های موثر و متنفذ در منطقه و همین طور سازمان های بین المللی در راس آنها سازمان ملل و اتحادیه آفریقا ؛مباحث و موضوع اختلافات داخلی لیبی را حل و فصل کنند،اما متاسفانه هیچ اقدامی صورت نگرفت.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:به خاطر یک سری از دخالت‌ها و توازن قدرتی که در عرصه سیاسی لیبی بود ،تلاش برای گفت و گو ها به جایی نرسید و این رفتار ادامه دار شد؛با توجه به وضعیتی که الان وجود دارد؛عده ای فکر می کنند ژنرال حفتر با توجه به وضعیتی که وجود دارد، منافعی را دنبال می‌کند.

مردم لیبی در شرایط انتخابات مردمی،قطعا به جریان اسلام گرا رای می دهند

گودرزی با اشاره به اینکه قطعا رهبران در پشت پرده این موضوع ملاقات‌ و دیدارهایی با بعضی از کشورهای غربی و کشورهایی مانند عربستان و امارات داشتند،مطرح کرد: آن ها به این نتیجه رسیدند که برای تعیین تکلیف وضعیت لیبی بهتر است که از ژنرال حفتر حمایت کنند؛حفتر هم هجوم آورده است و بخش‌های از لیبی را در کنترل خودش درآورده است که این موضوع ،خلاف آن چیزی است که مردم لیبی انتظار دارند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید براینکه مردم لیبی انتظار دارند در یک شرایط صلح و آرامش ،تدوین قانون اساسی انجام شود؛براساس قانون اساسی انتخابات برگزار شود،خاطرنشان کرد:مردم لیبی انتظار دارند؛آنچه که انتخاب کردند بتواند قدرت مشروع را در لیبی در دست داشته باشد؛قطع به یقین اگر انتخابات مردمی باشد، مردم به جریان اسلام گرا در لیبی رای خواهند داد.

حرکت آمریکا همیشه در مسیر اختلاف افکنی در منطقه بوده است

وی با اشاره به هدف آمریکا و غرب از دخالت ها در لیبی،مطرح کرد:از ابتدا هم آمریکا در همین مسیر اختلاف افکنی در منطقه بود،یعنی هم در تونس و هم در لیبی همینطور در کل کشورهایی که بهار عربی در آنها اتفاق افتاده؛به گونه ای می دانست که تغییری که انجام شود؛به نفع اسلامگرا ها است.از یک طرف نمی‌خواست این افرادی که هستند در قدرت بمانند؛مثل بن علی و قذافی ؛ اما طرف دیگر هم این تغییر به سمت اسلامگراها بود که از نظر آمریکا شاید شرایط بدتری رقم می خورد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید براین که غرب و در راس آن آمریکا می خواست این کشورها را مدیریت کند تا یک مجموعه همراه را بتواند به عرصه حکومت برساند،تصریح کرد:غرب این مدیریت را در بعضی کشورها توانست انجام دهد؛آمریکا در لیبی می خواست با اطاله بحران،کفه قدرت سیاسی را به سمت به یک گروه سکولار سنگین کند که البته مثلا در تونس در ابتدا حکومت به نفع اسلامگراها رقم خورد؛اما در انتخابات بعدی با ورود نیروهای آمریکایی به گونه‌ای به سمت نیروهای سکولار و سیاسی پیش رفت./
 

برچسب ها: آمریکا، اخبار برگزیده، رژیم صهیونیستی، عربستان، لیبی، کفر و نفاق

1400 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد