نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1143201 تاریخ انتشار: 1398/02/31 03:54
در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

قوانین فعلی اسیدپاشی شدیدتر و بازدارنده تر است

مخالفان کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی معتقدند قوانین فعلی در خصوص اسیدپاشی شدیدتر و بازدارنده تر است و این طرح کمکی به قربانیان نخواهد کرد.

 خانه ملت؛  محمدرضا صباغیان بافقی در نشست علنی دوشنبه (30 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن گفت: ماده واحده مصوب سال 1337 مبنی بر اینکه هر کسی عمداً با پاشیدن اسید یا هر نوع ترکیبات شیمیایی دیگر موجب قتل فردی شود، به اعدام محکوم می‌شود، مجازات شدید‌تری برای این نوع اقدامات در نظر گرفته است.

صباغیان: قانون مصوب سال 1337 در خصوص اسیدپاشی مجازات‌های جدی‌تری را پیش‌بینی کرده است

نماینده مردم مهریز و بافق در مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین به موجب این قانون در صورت مرض دائمی یا فقدان یکی از اعضای فرد آسیب دیده، برای مجرم، حبس ابد با اعمال شاقه پیش‌بینی شده است، لذا در حال حاضر قانون کافی و لازم با مجازات بسیار شدید وجود دارد.

وی تأکید کرد: طرح کنونی آن ماده واحده را لغو کرده در صورتی که باید آن قانون قبلی نیز وجود داشته باشد.

پورمختار: برای آسیب‌دیدگان ناشی از اسیدپاشی باید قوانین حمایتی مد نظر باشد

محمدعلی پورمختار نیز به عنوان دومین مخالف این طرح گفت: در موارد معدودی که موضوع اسیدپاشی اتفاق افتاده، هیچ‌گاه مشخص نشده که با هدف امر به معروف و نهی از منکر باشد.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اولویت‌های کنونی کشور بیشتر از موضوعات اینچنینی است، ادامه داد: این طرح به هیچ وجه شامل تشدید مجازات نمی‌شود زیرا قانون 1337 به مراتب شدیدتر و بازدارنده‌تر از طرح کنونی است.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: این طرح مشکلات کسانی را که مورد جنایت واقع شده‌اند، حل نمی‌کند در صورتی که یکی از مشکلات این افراد بحث عدم رسیدگی توسط دستگاه‌های مختلف است و لازم است ارائه انواع خدمات حمایتی مد نظر باشد.

سلیمی: طرح کنونی مجازات اسیدپاشی را تخفیف داده است

علیرضا سلیمی به عنوان دیگر مخالف کلیات این طرح نیز با بیان اینکه ما با تشدید مجازات اسیدپاشی موافقیم،گفت: قطعاً باید مجازات‌های جدی برای آنها در نظر گرفته شود تا این رویه در کشور جاری نشود ولی آیا این طرح تشدید مجازات است یا تخفیف آن؟

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: مواد 47 و 122 و 127 قانون مجازات اسلامی در این خصوص اقدامات جدی‌تری را پیش‌بینی کرده است و اشد از طرح کنونی است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: ما باید قانون را اصلاح کنیم نه آن که قانون قبلی را به کلی کنار بگذاریم ضمن آن که برخی امور همچون خرید و فروش اسید در طرح فعلی نیامده است./

پایان پیام

 

برچسب ها: اخبار برگزیده، اسیدپاشی‏ ها، صحن علنی، مجازات

1398 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد