نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1143825 تاریخ انتشار: 1398/02/31 19:23
در صحن علنی مجلس صورت گرفت ؛

قانون مبارزه با پولشویی طی دو سال اخیر ۳ بار اصلاح شده است

مخالفان فوریت لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی دلایل خود را برای مخالفت با این مهم بیان کردند و اینکه دولت توضیح نداده چرا دوفوریت بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی ضرورت دارد، از جمله این دلایل مخالفت به شمار می آید.

  خانه ملت؛  علیرضا سلیمی و احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی امروز (سه شنبه 31 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با فوریت لایحه الحاق یک تبصره به ماده 6 قانون مبارزه با پولشویی، مطالبی را بیان کردند.

سلیمی: دولت توضیح نداده چرا دوفوریت بررسی لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی ضرورت دارد

بنابر این گزارش علیرضا سلیمی با بیان اینکه طبق ماده 156 آیین نامه داخلی مجلس اصل بر بررسی طرح ها و لوایح به صورت عادی است، توضیح داد: "فوریت" بررسی لوایح و طرح ها صرفاً در مواردی است که مبین ضرورت و حالت استثنایی باشد، "یک فوریت" نیز براساس نیاز جامعه تشخیص داده می شود، همچنین زمانی طرح ها و لوایح به صورت "دو فوریت" بررسی می شود که خسارات احتمالی به دنبال داشته باشد و برای جلوگیری از این خسارات، طرح ها و لوایح به صورت دو فوریت بررسی شود.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت در مقدمه توجیهی لایحه الحاق یک تبصره به ماده 6 قانون مبارزه با پولشویی باید دلایل درخواست دوفوریتی برای بررسی این لایحه را مطرح می کرد و به مجلس توضیح می داد در صورت عدم بررسی آن به صورت دوفوریتی چه خساراتی ایجاد می شود، اما دولت در مقدمه توضیحی لایحه فوق آورده است؛ به منظور اجرای دقیق قوانین و مقررات پیشگیری و مقابله با پولشویی و جهت رفع ابهامات مربوط به نظارت، این لایحه به صورت دوفوریتی ارائه می شود.

وی افزود: دولت به هیچ وجه توضیح نداده است چرا دوفوریت بررسی این لایحه ضرورت دارد و اگر صرفاً ابهام دارد می توانستند رفع ابهام بیاورند، لذا ماهیت دوفوریتی در این رابطه صدق نمی کند.

سلیمی تاکید کرد: دولت می بایست در مقدمه و دلایل توجیهی لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی علت دوفوریتی را بیان می کرد، اما این کار را نکرده است. نکته دیگر اینکه اخیراً یک قانون مرتبط با این لایحه به دولت ابلاغ شده اما هنوز مرکب آن خشک نشده باز یک قانونگذاری جدید در راه است. در واقع دولت قبل از آنکه بخواهد آن قانون را اجرا و نکات ضعف و قدرت آن را بررسی کند، لایحه دیگری را برای قانونگذاری آورده است و اینکه برخی از عبارات آنقدر با عجله نوشته شده که مشکل دارند.

امیرآبادی فراهانی: قانون مبارزه با پولشویی طی دو سال اخیر 3 بار اصلاح شده است، در حالی که نمایندگان کارهای واجب تری دارند

در ادامه احمد امیرآبادی فراهانی نیز در مخالفت با لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی؛ گفت: آنچه اینجا مطرح است بحث بررسی دوفوریتی لایحه مذکور است، در حالی که مجلس اخیراً لایحه مبارزه با پولشویی را اصلاح کرده است، این در حالی است که هیچکدام از نمایندگان مخالف مبارزه با پولشویی و عدم تامین مالی برای تروریسم نیستند، اتفاقا پرچم شفافیت را در این خصوص برداشته ایم و اعلام کردیم در کشور همه مسائل از جمله مبارزه پولشویی باید شفاف باشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مسئله این است که دولت هرچند وقت یکبار قانون مبارزه با پولشویی را اصلاح می کند، و دوفوریت آن را به مجلس می آورد، درحالی که اکنون فقط 30 طرح دوفوریتی نمایندگان در نوبت است، اما مجلس فرصت بررسی آنها را ندارد.

وی با بیان اینکه قانون مبارزه با پولشویی طی دو سال اخیر 3 بار اصلاح شده است، افزود: نمایندگان کارهای واجب تری دارند، چرا که بسیاری از طرح های دوفوریتی آنها هنوز در نوبت بررسی مانده اند، اما طرح های دولت با عنوان دوفوریتی سریع به صحن آمده و بررسی می شوند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در لایحه یک پاراگرافی اصلاح قانون مبارزه با پولشویی مسائل بسیار مهمی آمده است، گفت: باید پرسید چقدر FATF تاکنون با ما همکاری کرده و در جریان تحریم های آمریکا بر علیه ایران چه کرده است؟ لذا نباید به محض آنکه FATF کاری انجام داد، دولت یک لایحه به مجلس بیاورد. لذا معتقدم این لایحه می تواند به صورت عادی در کمیسیون قضایی بررسی شود./ 

برچسب ها: اخبار برگزیده، تروریسم، صحن علنی، پولشویی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد