نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1226118 تاریخ انتشار: 1398/05/16 20:11
وکیلی مطرح کرد ؛

تمدید معافیت همکاری های هسته ای ایران

عضو هیات رئیسه مجلس می گوید تمدید معافیت همکاری هسته ای ایران با سایر کشور ها از سوی آمریکا در واقع سیاست چماق و هویج است.

 خانه ملت؛ محمدعلی وکیلی با اشاره به تمدید معافیت همکاری های هسته ای ایران به مدت 90 روز از سوی وزارت خارجه آمریکا، گفت: تمدید معافیت ها در واقع "روغن ریخته را نذر امامزاده کردن" است، بالاخره چه آمریکایی ها این معافیت همکاری را تمدید می‌کردند چه نمی‌کردند، کشور مشمول این معافیت با ایران در چارچوب برجام به همکاری خود ادامه می دادند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تمدید معافیت از یک سو، تحریم وزیر امور خارجه کشور از سوی دیگر حاکی از سیاست متناقضی است که آمریکایی ها در پیش گرفته اند.

نماینده مردم تهران، ری، شیمرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم شورای اسلامی بیان داشت: در واقع آنها از یک سو با فشار و چماق تحریم ها از جمله تحریم ظریف و اقتصادی تلاش دارند عرصه را بر ایران تنگ کنند، از سوی دیگر چون مورد همجه افکار عمومی جهان قرار دارند، معافیت های همکاری هسته ای صلح آمیز را تمدید می کنند.

وی اظهارداشت: آمریکایی ها برای اینکه نشان دهند همچنان سیاست هویج سیاست کارسازی است، سیاست متناقض را دنبال می کنند، به هر حال آنچه مهم بوده این است که آمریکایی ها در نقض تعهدات بین المللی موجبات خشم جهانی علیه خود را فراهم آورده اند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از تمدید معافیت‌های همکاری‌های هسته‌ای اتحادیه اروپا، چین و روسیه با ایران به مدت 90 روز دیگر خبر داد. این در حالی است که پیش از این معافیت‌ها سالانه تمدید می‌شد.

معافیت‌های همکاری هسته‌ای شامل همکاری‌ها در حوزه تحقیقاتی و صلح‌آمیز هسته‌ای (بازطراحی رآکتور آب سنگین در اراک، تبدیل یک مرکز غنی‌سازی اورانیوم در فردو، تبادل سوخت در تأسیسات رآکتور بوشهر و رآکتور تحقیقاتی تهران و ساخت راکتور بوشهر) است و کشورهای دارای معافیت بدون هراس از تحریم‌های آمریکا می‌توانند به همکاری با ایران در اراک، بوشهر و فردو ادامه دهند.

در ماه می برخی از معافیت‌ها (معافیت انتقال آب سنگین مازاد به عمان و مبادله اورانیوم غنی شده با کیک زرد) دیگر تمدید نشد و در برخی بخش‌های دیگر مهلت تمدید از 180 روز به 90 کاهش یافت و اکنون تمامی پنج معافیت باقی مانده برای مدت 90 روز تمدید شده است./
 

برچسب ها: آب، آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، اراک، استکبار آمریکا، انرژی هسته ای، اورانیوم، بمب هسته ای، توافق هسته ای، حقوق هسته ای

1400 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد