نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1233298 تاریخ انتشار: 1398/05/23 08:45

زیر و بم مصارف ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی بررسی گزارش مصارف ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی تحلیلی بر مصارف غیر منطبق با اساسنامه پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات مالیه عمومی و توسعه مدیریت طی گزارشی با عنوان « بررسی گزارش مصارف ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی تحلیلی بر مصارف غیر‌منطبق با اساسنامه» آورده است؛ در این گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی از ابتدای تأسیس تا تاریخ 1397/12/27  بررسی شده است. بررسی‌ها حکایت از آن دارد که بخش قابل توجهی از منابع صندوق توسعه ملی با کسب مجوز و یا تصویب قوانین مختلف، خارج از روال مندرج در اساسنامه صندوق، هزینه شده است.

بر اساس این گزارش تاکنون بیش از 41 درصد کل تسهیلات ارزی مسدود شده توسط صندوق، خارج از روال قوانین صندوق و در قالب مصوبات بودجه‌ای و غیربودجه‌ای هزینه شده است. کل تسهیلات ارزی پرداخت شده توسط صندوق 67/87 میلیارد دلار بوده است.

در این گزارش همچنین تصریح شده است : تاکنون بیش از 613 هزار میلیارد ریال قرارداد جهت تسهیلات ریالی منعقد شده که حدود 45 درصد آن خارج از روال اساسنامه صندوق توسعه ملی بوده است.
بر اساس مطالعات مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی بخشی از منابع ارزی صندوق، نزد بانک‌های سپرده‌پذیر، سپرده‌گذاری شده است، این رقم تاکنون حدود 6/06 میلیارد دلار بوده که بالغ بر 93 درصد آن در قالب مصوبات بودجه‌ای است.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.
 

برچسب ها: تسهیلات صندوق توسعه ملی، حساب صندوق توسعه ملی، صندوق توسعه ملی، منابع سالانه صندوق توسعه ملی، منابع صندوق توسعه ملی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد