نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1313926 تاریخ انتشار: 1398/07/20 14:18
نوروزی مطرح کرد ؛

مهریه یک بحث حقوقی

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت:کمیسیون قضایی مجلس همچون قوه قضائیه معتقد است که باید جمعیت زندان ها به صورت قانونی کاهش پیدا کند؛ در این میان قوه قضاییه لایحه حبس زدایی را در دستور کار کمیسیون قضایی مجلس قرار داد .

خانه ملت؛ حسن نوروزی با انتقاد از رشد زندانیان مهریه به حبس زدایی زندانیان اشاره کرد و گفت: رشد بیش اندازه قیمت طلا و سکه نه تنها باعث افزایش تورم چند برابری در جامعه شد بلکه عاملی بر رشد آسیبها اجتماعی از قبیل افزایش زندانیان از جمله زندانیان مهریه شده است.

رشد زندانیان مهریه هزینه مالی زیادی برای دولت دارد

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی افزود: رشد زندانیان مهریه نتایج منفی از جمله اختلافهای خانوادگی، طلاق تا افزایش زندانیان را به همراه داشت که این ماجرا مشکلی دیگر است؛ رشد زندانیان مهریه هزینه مالی زیادی برای دولت به همراه داشته از طرفی سرمایه انسانی که به حبس محکوم می شوند می توانند عواقب جبران ناپذیری برای زندگی شخصی و اجتماعی حبس شونده داشته باشد، از سابقه حبس تا بی سرپرستی فرزندان که هریک در جای خود بحث و گفتگویی دیگر را می طلبد .

زندان راه مناسبی برای دریافت مهریه نیست

نوروزی یاد آور شد: کمیسیون قضایی مجلس همچون قوه قضائیه معتقد است که باید جمعیت زندان ها به صورت قانونی کاهش پیدا کند، در کمیته حقوقی قضایی به این نتیجه رسیدیم که زندان راه حل مناسبی برای دریافت مهریه نبوده است، حدود 1300 نفر زندانی مهریه به دستور رییس قوه قضاییه آزاد خواهند شد.

مهریه حقی برای طلاق

سخنگوی کمیسیون قضایی تصریح کرد: گاهی بانوان به مهریه به عنوان پشتوانه مالی نگاه کرده و حتی در برخی از موارد از مهریه به عنوان حقی برای طلاق گرفتن مورد توجه قرار می دهند؛ در این بین اگر شخص تمایلی به جدایی و طلاق نداشته باشد با تهدید به حبس در مقابل پرداختن نکردن مهریه از طرف همسر خود مواجه می شود.

صدور حکم طلاق براساس ماده1130

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس یاد آور شد: عده ای معتقد هستند تصویب حبس زدایی زندانیان مهریه به ضرر بانوان است؛ چرا که مردان، زنان را مجبور به بسوز و بساز می کنند حتی در بدترین شرایط ، مطابق ماده 1130 قانون مدنی، زوجه می‌تواند در مواردی که ادامه زندگی زناشویی، را در وضعیت عسر و حرج قرار ‌دهد و از همسر خود طلاق بگیرد در این میان یک بند هم به آن اضافه کردیم اگر زندگی زوجین با اکراه باشد و طرفین علاوه بر اینکه تمایلی برای زندگی باهم نداشته باشد؛ دادگاه می تواند حکم به جدایی طرفین صادر نماید.

نماینده مردم در مجلس دهم گفت: براساس تصمیمات گرفته شده برای حبس زدایی مهریه این موضوع در کمیسیون قضایی مجلس مورد بررسی قرار گرفته و انشاا... هفته آینده در صحن علنی مجلس مورد تایید قرار می گیرد.

مهریه به عنوان یک اهرم فشار

نوروزی عنوان کرد: سوءاستفاده از مهریه توسط تعدادی از زنان به قدری افزایش یافته که از آن به عنوان یک اهرم فشار استفاده می کنند و با کوچکترین کدورت و اختلافی از مهریه به عنوان یک حربه استفاده می کنند؛ اگر قانون حبس از مهریه برداشته شود پیش بینی می شود، ازدواج هایی با مهریه پایین صورت گرفته و زندگی هایی که با مهریه های هزار و ۲هزار سکه ای که بیشتر براساس احساسات شکل می گیرد کاهش یابد، با توجه به این طرح حتما طلاق در جامعه سیر نزولی خواهد داشت.

مهریه یک بحث حقوقی

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: مبحث مهریه به عنوان یک اصل حقوقی است و بحث کیفری نداشته و اگر زوجه توانایی پرداخت مهریه همسر خود را داشته باشد باید این هدیه را در حین عقد یا در ادامه زندگی به همسر خود پرداخت کند./

 

برچسب ها: اخبار برگزیده، زندان ها، مهر، مهریه

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد