نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1384241 تاریخ انتشار: 1398/09/26 15:46
معاون پژوهش های اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس مطرح کرد ؛

اطلاعات پرداختی به مدیران شرکت های دولتی در دیوان محاسبات و سازمان بازرسی ثبت نشده است

معاون پژوهش های اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس گفت: اطلاعات پرداختی به مدیران شرکت های دولتی به دیوان محاسبات و سازمان بازرسی ارائه نشده است.

  خانه ملت؛ محمد قاسمی معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس در نشست علنی امروز (سه شنبه، 26 آذرماه) مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه گزارش مرکز پژوهش‌ها از وضعیت شرکت‌های دولتی اظهار داشت: با اصلاح آئین نامه داخلی مجلس این فرصت ایجاد شد تا مجلس نگاه دقیق‌تری به بودجه شرکت‌ها داشته باشد.

قاسمی بیان کرد: حدود ۱۰۰ شرکت توسط مرکز پژوهش‌ها بررسی شد که ۲۵ شرکت در حوزه نفت، ۱۵ شرکت در حوزه گاز و 8 شرکت در حوزه پالایش و پخش فعالیت دارند، مهم‌ترین نتیجه بررسی‌های این است که حسابرسان در نتیجه بررسی صورت‌های مالی بیان شده به نتایجی دست یافتند مبنی بر اینکه این شرکت‌های دولتی اقدام به مسدود سازی حساب‌ها و تمرکز حساب‌ها نزد بانک مرکزی نکرده‌اند.

معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: شرکتهای بررسی شده حقوق و مزایای کارکنان خود را در سامانه ثبت حقوق و دستمزدها ثبت نکردند و اطلاعات کارکنان آنها در پایگاه اطلاعات نظام اداری کشور ثبت نشده است، همچنین اطلاعات پرداختی به مدیران این شرکت‌ها به دیوان محاسبات و سازمان بازرسی ارائه نشده است.

وی  ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد این شرکت‌ها تمامی مراحل معاملات خود را از طریق سامانه تدارکات الکترونیکی دولت انجام نداده‌اند، همچنین اموال غیرمنقول شرکت‌ها در سامانه جامع اموال غیرمنقول کشور ثبت نشده است.

قاسمی  گفت: مفاد و آیین نامه اجرایی قانون برگزاری مناقصات در این شرکت‌ها رعایت نمی شود و حجم بالای زیان انباشته نسبت به سرمایه در مورد برخی شرکت‌ها وجود دارد و سود پیش‌بینی شده آنها محقق نمی‌شود و به حساب بدهکار دولت منتقل می‌شود.

معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس اظهار داشت: پوشش بیمه‌ای برای موجودی مواد و کالاها متاسفانه وجود ندارد و سیستم حسابداری قیمت تمام شده ، مستقر یا تکمیل نشده است، همچنین چرخه مدیریت بهره وری در این شرکت‌ها وجود ندارد./

پایان پیام

برچسب ها: آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده، ارزش اقتصاد، برنامه های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد