نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1407928 تاریخ انتشار: 1398/10/23 16:21
فلاحت پیشه مطرح کرد ؛

دعوای اصلی در عراق بر سر دریاچه نفت جنوب است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است آمریکا بدون دریافت امتیاز از عراق خارج نمی شود و قصد دارد همچون سال ۲۰۱۱ امتیازات عظیمی از عراق در حوزه نفت بگیرد.

 خانه ملت ؛ حشمت‌الله فلاحت‌پیشه با اشاره به سفر غیرمنتظره مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به عراق، گفت: طی روزهای گذشته مسئولان عراقی برای تعیین سازوکار نحوه خروج نظامیان آمریکا از این کشور خواستار حضور مقامات آمریکایی در عراق شده بودند که به احتمال زیاد حضور پمپئو در این کشور تحت تدابیر شدید امنیتی برای مذاکره با عراق جهت عدم خروج از خاک این کشور است.

دعوای اصلی در عراق بر سر دریاچه نفت جنوب است که بخش اعظم امتیاز آن در دست آمریکایی‌ها است

فلاحت پیشه در ادامه با یادآوری این مطلب که آمریکایی ها تا کنون از هیچ سرزمین اشغالی بدون بهره برداری اقتصادی و نظامی خارج نشده اند، عنوان کرد: حدود 10 درصد منابع انرژی دنیا در عراق وجود داشته و هنوز 60 درصد چاه های نفت این کشور باز نشده در حالی که شرکت های آمریکا طرح هایی به دولت این کشور برای انحصار استخراج نفت و گاز داده اند.
حشمت الله فلاحت پیشه

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه پمپئو به دنبال شکل گیری سازوکاری مانند سازوکار سال 2011 اوباما است که آمریکایی ها به موجب دریافت امتیازاتی از عراق خارج شدند، اظهار داشت: آمریکایی ها در سال 2011 پیش از خروج از عراق، امتیازات بسیار بزرگی از عراق گرفتند که نمونه آن امتیاز شرکت اکسون آمریکایی بود که بر اساس آن انحصار استخراج 2.5 میلیون بشکه نفت در روز از عراق به آن داده شد.

فلاحت پیشه ادامه داد: همچنین دعوای اصلی به خاطر دریاچه نفت جنوب عراق است که بخش اعظمی از آن برای استخراج در دست آمریکایی ها قرار دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: آمریکا قصد دارد در شرایطی از عراق خارج شود که منافع طولانی مدت برای آنها به همراه داشته باشد همچنین قصد دارد خروج آبرومندی به علت حمله نظامی اخیر ایران به پایگاه نظامی آمریکایی ها داشته باشد چرا که اینگونه خروج برای آمریکایی ها بی سابقه خواهد بود.

بهترین شرایط برای عراقی‌ها بوجود آمده تا بدون اعطای امتیاز، آمریکا را از خاک خود بیرون کنند

وی افزود: از سوی دیگر آمریکا به دنبال حفظ بخشی از نیروهای خود در عراق است تا در هر مرحله برای خروج نیروهای خود، امتیازاتی از عراق بگیرد و اثرگذاری هایی را نیز داشته باشد ضمن اینکه حضور نظامی در عراق بخشی از حضور آمریکا در منطقه است و آنها نمی خواهند صرفا به خاطر قانون مصوب عراق از این کشور خارج شوند.

فلاحت پیشه در ادامه با بیان اینکه مجموع شرایط نشان می دهد که هرگونه خروج آمریکا از عراق به واسطه دریافت امتیاز به ضرر منافع عراقی ها است، ابراز داشت: عراقی ها نباید برای خروج آمریکا از این کشور امتیاز دهند چرا که در حال حاضر به علت شرایط ناامنی که برای آمریکایی ها به وجود آمده، آنها خود در صدد خروج از این کشور هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد در حال حاضر بهترین شرایط برای عراقی ها به وجود آمده تا بدون اعطای امتیاز، آمریکایی ها را از سرزمین خود بیرون کنند به خصوص در که در فضای داخلی آمریکا نیز، همگان منتظر بازگشت نیروهای نظامی این کشور به ایالات متحده هستند./

برچسب ها: آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار برگزیده، استکبار آمریکا، اعتبار نفت و گاز، اقتصاد نفتی، عراق

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد