نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1411912 تاریخ انتشار: 1398/10/28 13:29
مفتح مطرح کرد ؛

ملاک پرداخت یا حذف یارانه معیشتی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: حذف یارانه معیشتی خانوارها به دلیل میزان درآمد کل خانوار، سازوکار مناسب و عادلانه ای نیست، زیرا شاید یک خانواده فرزندانی داشته باشد که شغل و درآمد دارند اما این فرزندان درآمد خود را برای تشکیل زندگی جدید و ازدواج پس انداز می کنند.

خانه ملت؛ محمدمهدی مفتح با انتقاد از عدم واریز صحیح وعادلانه یارانه معیشتی به مردم به ویژه نیازمندان، گفت: در شرایط کنونی در بحث واریز یارانه معیشتی ابهامات و مشکلات بسیاری وجود دارد، متأسفانه مردم نسبت به نحوه واریز این اعتبارات از سوی دولت اعتراض دارند.
دریافت وجه نقد

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بسیاری از مردم در کوچه و خیابان وقتی با ما مواجه می شوند، نسبت به عملکرد دولت در واریز یارانه معیشتی انتقاد می کنند، دولت در زمان واریز یارانه بنزینی اعلام کرد که این اعتبار به 60 میلیون نفر پرداخت خواهد شد.

تعداد قابل توجهی از مردم هنوز یارانه معیشتی دریافت نکرده اند

وی گفت: در شرایط کنونی تعداد قابل توجهی از مردم اعلام کرده اند که یارانه معیشتی دریافت نکرده اند، حال سوال اینجاست که دولت چگونه اعلام می کند که به 60 میلیون نفر یارانه بنزینی پرداخت کرده است.

ملاک اصلی دولت برای پرداخت یا حذف یارانه معیشتی، میزان درآمد کل خانوار است

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: از طرف دیگر عده ای از متقاضیان دریافت یارانه معیشتی اعلام می کنند که دولت به دلایل نادرست آن ها را از لیست دریافت یارانه حذف کرده است، به نظر می رسد که دولت ملاک اصلی خود را پرداخت یارانه معیشتی، میزان درآمد کل خانوار قرار داده است.

حذف یارانه معیشتی خانوارها به دلیل میزان درآمد کل خانوار، سازوکار مناسب و عادلانه ای نیست

مفتح گفت: حذف یارانه معیشتی خانوارها به دلیل میزان درآمد کل خانوار، سازوکار مناسب و عادلانه ای نیست، زیرا شاید یک خانواده فرزندانی داشته باشد که شغل و درآمد دارند و اما این فرزندان درآمد خود را برای تشکیل زندگی جدید و ازدواج پس انداز می کنند، بنابر این نمی توان این درآمدها را ملاک پرداخت یا حذف یارانه قرار دارد.

دولت باید ملاک پرداخت یا حذف یارانه معیشتی را میزان ثروت خانوارها تعیین کند

وی تصریح کرد: به نظر من دولت باید ملاک پرداخت یا حذف یارانه معیشتی را میزان ثروت خانوارها تعیین کند، در آن زمان می توان بر اساس میزان ثروت تعیین کرد که آیا این خانواده مستحق دریافت یارانه بنزینی است یا خیر.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: دولت باید هر چه سریع تر نسبت به اصلاح سازوکار شناسایی خانوارهای هدف و پرداخت یارانه معیشتی اقدام کند درآمدهای حاصل از افزایش بنزین به صورت درست و عادلانه به دست مردم برسد.

 

برچسب ها: اخبار برگزیده، اختصاص یارانه، اصلاح تدریجی یارانه انرژی، بنزین، تامین سوخت، توزیع یارانه ها، حذف یارانه، خانوار، خانوارهای پردرآمد

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد