نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1411945 تاریخ انتشار: 1398/10/28 11:23

بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور 52. ساماندهی یارانه حمایت از درمان ناباروری

مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشی به بررسی ساماندهی یارانه حمایت از درمان ناباروری در بودجه 99 کل کشور پرداخت.

 به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، دفتر مطالعات اجتماعی این مرکز در گزارشی با عنوان « بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور 52. ساماندهی یارانه حمایت از درمان ناباروری» آورده است : ناباروری به‌عنوان یک معضل اجتماعی، طبق مطالعات تا 20 درصد زوجین در سن باروری را درگیر کرده است. از طرفی سازمان جهانی بهداشت، ناباروری را یک بیماری و نیازمند ارائه خدمات درمانی معرفی کرده است. زوجین نابارور با مشکلاتی مثل سردی کانون خانواده، سردی روابط زناشویی، احساس نقص و انگ اجتماعی مواجه هستند.

براساس این گزارش در فرایند درمان 15 تا 35 درصد زوج‌های نابارور نیازمند انجام عمل‌ پیشرفته تلقیح آزمایشگاهی (ICSI) ولقاح خارج از رحم (IVF) هستند که حدود 30 تا 40 درصد منجر به باروری می‌شوند ولی به دلیل هزینه بالایی که برای زوجین در بر دارد؛ برخی از ادامه درمان صرف نظر می‌کنند.

شایان ذکر است با توجه به ضرورت تغییر سیاست‌های اجرایی در راستای افزایش فرزندآوری بر اساس مفاد سیاست‌های کلی جمعیت و هم‌چنین تکلیف دولت برای حمایت از درمان ناباروری در قانون برنامه ششم توسعه این گزارش ضمن ارایه وضع موجود پرداخت یارانه به زوجین نابارور، الحاق یک بند به تبصره «17» در راستای ساماندهی و ارتقای دسترسی ایشان به حمایت‌ها از منابع عمومی را پیشنهاد می‌کند.

برچسب ها: تشویق خانواده ها، تعالی خانواده، حفظ قداست و تحکیم نهاد خانواده، حمایت خانواده، خانواده، داروهای ناباروری، زوجه نابارور، ناباروری

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد