نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1435099 تاریخ انتشار: 1398/11/19 15:25

سهم بخش برق ازلایحه بودجه سال 1399 کل کشور

مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشی به بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور در بخش برق پرداخت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز در گزارشی با عنوان « بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور 60. بخش برق(گزارش تفصیلی)» آورده است : مجموع مصارف وزارت نیرو در بودجه عمومی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور معادل ۹۵ هزار میلیارد ریال، معادل 1/7 درصد از بودجه عمومی کل کشور که حاکی از افزایش ۱۲ درصدی نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۸ بوده و اعتبارات هزینه‌ای و تملک‌ دارایی سرمایه‌ای وزارت نیرو در لایحه بودجه به‌ترتیب معادل ۱۶ و ۸۴ درصد از بودجه عمومی وزارت نیرو را شامل می‌شوند که این ارقام در قانون بودجه سال جاری به‌ترتیب معادل ۸ و ۹۲ درصد است.

این گزارش می افزاید : اعتبار پیش‌بینی شده برای صنعت برق از محل بودجه عمومی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۵ هزار میلیارد ریال است که اعتبارات هزینه‌ای و تملک‌ دارایی سرمایه‌ای به‌ترتیب معادل 1/86 هزار میلیار ریال (معادل ۳۷ درصد از بودجه عمومی صنعت برق) و 3/14 هزار میلیارد ریال (معادل ۶۳ درصد از بودجه صنعت برق) است.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، سهم بخش برق از بودجه عمومی وزارت نیرو در قانون بودجه سال ‌جاری معادل ۵ درصد است که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ به رقم ۲۳ درصد رسیده و سهم بودجه هزینه‌ای صنعت برق از مجموع بودجه هزینه‌ای وزارت نیرو معادل ۱۲ درصد و سهم بودجه تملک‌ دارایی سرمایه‌ای صنعت برق از مجموع بودجه تملک‌ دارایی سرمایه‌ای وزارت نیرو معادل ۲۴ درصد است.

بر اساس این گزارش ، مجموع اعتبارات پیش‌بینی شده برای صنعت برق بر‌خلاف صنعت آب از محل بودجه عمومی نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۸ افزایش داشته و رشد ۸ درصدی برای آن برآورد شده و مجموع اعتبارات عمرانی صنعت برق شامل سرفصل‌های توسعه امور برق، انرژی و برق‌آبی است که نیمی از آن متعلق به توسعه امور برق، ۹ درصد توسعه امور انرژی و مابقی توسعه امور برق‌آبی است.

گزارش مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح می کند که عملکرد اعتبارات عمرانی در حوزه صنعت برق تا پایان سال ۱۳۹۷ معادل 52/3 درصد بوده که در صورت تحقق اعتبارات پیش‌بینی شده برای سال ۱۳۹۹، این مقدار به 55/5 درصد و در سال ۱۴۰۰ به 59/1 درصد خواهد رسید.

متن کامل گزارش را اینجا بخوانید.

برچسب ها: آمارهای برق ایران، ارزیابی عملکرد وزارت نیرو (بخش برق)، ایستگاه برق، برق، برق رسانی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد