نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1444786 تاریخ انتشار: 1398/11/29 12:18
دکتر لاریجانی در تشریح دستاوردهای سفر منطقه ای خود عنوان کرد؛

افزایش همکاری اقتصادی با لبنان

رئیس مجلس شورای اسلامی با مثبت ارزیابی کردن سفر دو روزه خود به سوریه و لبنان گفت: در این سفر درباره همکاری های اقتصادی، بین سوریه، ایران و لبنان مذاکراتی با مقامات دولتی و پارلمانی دو کشور داشتیم.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی که صبح روز گذشته برای انجام سفری دو روزه عازم سوریه و سپس لبنان شده بود، در بدو ورود به تهران در تشریح دستاوردهای سفر خود گفت: یکی از محورهای گفت وگو در این سفر، همکاری های پارلمانی بود.‌ در این سفر علاوه بر مذاکره با روسای مجالس سوریه و لبنان، گفت و گوهایی در زمینه همکاری های اقتصادی بین ایران، سوریه و لبنان با روسای جمهور و نخست وزیران دو کشور داشتیم.

دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به ظرفیت هایی که در ایران وجود دارد و امکان همکاری در حوزه های تجاری، کشاورزی و صنعتی، بحث هایی با مسئولان دو کشور انجام شد ‌که در این زمینه اظهار علاقه برای سرمایه گذاری در سوریه وجود داشت.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه بخش های زیادی از سوریه هم اکنون در وضعیت امن قرار دارد، تاکید کرد: امن بودن شرایط باعث شده تا امکان سرمایه گذاری وجود داشته باشد. برای اجرایی شدن سرمایه گذاری ها در این سفر روی مدل هایی بحث شد تا تجار و صنعتگران ایرانی با آرامش خاطر سرمایه گذاری کنند که بحث ها در این خصوص باید ظرف یک ماه آینده پیگیری و کمیته هایی تشکیل شود.

وی بخش دیگر گفت وگوها را مربوط به مسائل منطقه ای به ویژه بحث مبارزه با تروریسم عنوان کرد و افزود: ایران و سوریه در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری های تنگاتنگی دارند و خوشبختانه در نتیجه مجاهدت هایی که انجام شد، ضربه جدی به تروریسم در منطقه وارد آمد. البته بقایایی در گوشه و کنار سوریه احتمالا با مداخله برخی کشورها وجود دارد، ولی پیشرفت های خوبی برای دفع این غائله در حال انجام است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم با یک طراحی خوب و شایسته به کشورهای منطقه کمک کرد که دستاورد خوبی برای امنیت پایدار در منطقه داشت.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: همه مسئولان و افراد موثر در سوریه بر نقش مهم ایران در مبارزه با تروریسم تاکید داشتند.

وی همچنین در تشریح دستاوردهای سفر به لبنان گفت: در لبنان با نخبگان این کشور از بخش ها و فِرَق مختلف دیدار داشتیم که دیدگاه های خوبی درباره شرایط فعلی منطقه، نقش مقاومت و جایگاه ایران داشتند. در این زمینه پیشنهادهایی ارائه شد که استماع و برخی از آنها را پیگیری می کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین از دیدار با جریان ها و گروه های فلسطینی در سفر به لبنان خبر داد و اظهار داشت: در این دیدار دیدگاه های گروه های فلسطینی برای استمرار مبارزاتشان استماع شد./

پایان پیام
 

برچسب ها: آمریکا، آمریکا و اروپا، اخبار ویژه، استکبار آمریکا، بحران سوریه، تحریم، ترور، تروریستها، تروریسم، جریان مقاومت، حل بحران سوریه، دکتر علی لاریجانی، دکتر لاریجانی، دکترعلی لاریجانی، سوریه، صهیونیست، صهیونیست ها، لبنان

1400 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد