نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1493643 تاریخ انتشار: 1399/01/24 18:00
سیاوشی شاه عنایتی مطرح کرد ؛

لایحه تأمین امنیت زنان و کاهش خشونت در خانواده‎

عضو فراکسیون زنان مجلس دهم از ارجاع لایحه تأمین امنیت زنان از قوه قضاییه به دولت خبر داد و گفت: امیدوارم این لایحه در ابتدای مجلس یازدهم به سرانجام و تصویب برسد.

  خبرگزاری خانه ملت ؛ طیبه سیاوشی شاه عنایتی اظهار کرد: متأسفانه نسبت به فراکسیون زنان مجلس دهم قضاوت‌ها و اظهارات غیر منصفانه‌ای مطرح شد و فقط به دو موضوع کودک همسری و ورود زنان به ورزشگاه‌ها پرداخته شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، تصویب لایحه حقوق حمایت از کودکان و نوجوانان پس از 9سال، لایحه حمایت از حقوق معلولین و لایحه تابعیت فرزندان مادر ایرانی را نیز از موارد مهمی برشمرد که با پیگیری فراکسیون زنان به تصویب رسید.

ارجاع لایحه تأمین امنیت زنان از قوه قضاییه به دولت

سیاوشی با بیان اینکه لایحه تأمین امنیت زنان یکی از مهم‌ترین مواردی است که به مجلس دهم نرسید و می‌تواند از اولویت‌های مجلس یازدهم باشد، گفت: ‎در حال حاضر این لایحه از قوه قضاییه به کمیسیون‌های تخصصی دولت ارجاع شده که امیدواریم با اعمال اصلاحات نهایی به مجلس یازدهم برسد و به بهبود شرایط زنان و کاهش خشنونت در خانواده‌ها منجر خواهد شد.

وی، ممنوعیت ازدواج دختران زیر 13 سال، طرح حق خروج بانوان از کشور و طرح حق اشتغال زنان را از مواردی برشمرد که در مجلس دهم پیگیری شد و فراکسیون زنان مجلس آتی نیز می‌تواند این موارد را به سرانجام برساند.

این نماینده مردم در مجلس، تأکید کرد: یکی از مواردی که فراکسیون زنان مجلس دهم آن را به سرانجام رساند افزایش ساعت آموزش حین ازدواج از 2 به 6 ساعت بود که این مهم در کاهش میزان طلاق بسیار موثر خواهد بود. البته این مهم در برنامه ششم نیز به صورت قانون پیش بینی شده است.

سیاوشی با یادآوری اینکه در خصوص آموزش پیش از ازدواج نیز در مجلس دهم تلاش‌‎هایی صورت گرفت تا این مهم نیز تبدیل به قانون شود، ادامه داد: نهایتا این مسئله بیشتر منجر به پیگیری برای گنجاندن مطالبی در سرفصل دروس دانشگاهی و آموزش و پرورش از جانب فراکسیون زنان بود.

شکایت به قوه قضاییه به دلیل عدم اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان

وی با اشاره به عدم اجرای کامل قانون تسهیل ازدواج جوانان مصوب سال 1384، عنوان کرد: با پیگیری‌های کارشناسی صورت گرفته، دریافتیم که آیین نامه اجرایی این قانون، آیین نامه مناسبی نبوده و به همین دلیل قابلیت اجرایی نداشته است.

ازدواج جوانان و کاهش میزان طلاق به صورت دستوری تحقق نمی‎یابد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه کمیسیون متبوعش حتی در این زمینه شکایتی از دولت به قوه قضاییه ارسال کرده است، گفت: ازدواج جوانان و کاهش میزان طلاق به صورت دستوری رخ نمی‌دهد بلکه اجرای صحیح موارد قانونی امکان تحقق این اهداف وجود دارد.

وی تصریح کرد: افزایش آموزش‌های پیش و حین ازدواج میزان رشد آمار طلاق را متوقف کرد و در حال حاضر این طرح در نوبت دستور کار صحن علنی مجلس قرار دارد که امیدواریم در مجلس یازدهم این مهم به سرانجام برسد.

عضو کمیسیون فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موارد مطرح شده فراجناحی بوده و همه گرایش‌ها در تصویب و اصلاح آن نقش داشتند لذا مجلس یازدهم با هر گرایشی قطعا به دنبال تسهیل ازدواج جوانان، بهبود شرایط خانواده، کاهش میزان خشونت علیه زنان و کاهش میزان طلاق خواهد بود./

پایان پیام

برچسب ها: اخبار برگزیده، استیفای حقوق زنان، حوزه زنان، خشونت علیه زنان

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد