نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 1575340 تاریخ انتشار: 1399/05/05 13:00
محمدبیگی مطرح کرد ؛

ایران رتبه برتر تنوع گیاهان دارویی در دنیا

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اظهار نگرانی از وضعیت طب سنتی در ایران، گفت: کمیسیون بهداشت و درمان مجلس فارغ از هرگونه افراط و تفریط به دنبال ساماندهی قانونی طب سنتی در کشور است.

 خبرگزاری خانه ملت؛ فاطمه محمدبیگی با اشاره به ضرورت تدوین سند ملی گیاهان دارویی، گفت: بر اساس قانون سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی و همچنین فهرست فرآورده‌های سنتی و گیاهی باید تا پایان امسال تکمیل و تدوین شود. معتقدم عدم تهیه این سند و تکمیل نشدن فهرست فرآورده‌های سنتی نوعی ضربه اقتصادی به کشور است چرا که توسعه و ترویج کشت داروهای گیاهی موجب اشتغالزایی و بهبود سلامت کشور شده و همچنین زمینه تجارت بین المللی را فراهم می‌کند. کشوری مانند آلمان سود بسیار زیادی از فرآوردهای دارویی کسب کرده و جزو کشورهای مطرح در این زمینه است.

ایران رتبه برتر تنوع گیاهان دارویی در دنیا

وی  با بیان اینکه از 13 اقلیم شناخته شده در جهان 11 اقلیم آن در ایران وجود دارد، افزود: ایران بهترین کشور به لحاظ تنوع گیاهان دارویی است از این رو اقتصاد پویا، دانش بنیان و سلامت محوری را می‌توانیم در حوزه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی داشته باشیم که متاسفانه مغفول مانده و علت اصلی آن هم ایجاد دوقطبی میان طب سنتی و طب کلاسیک است.

وجود طب‌های سنتی در کنار طب کلاسیک برای همه جوامع لازم است

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه طب‌های سنتی و مکمل در کنار طب کلاسیک برای همه جوامع لازم هستند، تصریح کرد: دیدگاه‌های افراطی و تفریطی در طب سنتی و طب کلاسیک به هر دو حوزه آسیب می‌رساند. از این رو ما در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس فارغ از هرگونه افراط و تفریط به دنبال ساماندهی قانونی و اجرایی طب سنتی در کشور هستیم.

وضعیت طب سنتی در ایران نگران کننده است

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز در برخی از کشورها وزارت طب سنتی وجود دارد، گفت: ساختارهای قوی طب سنتی در چین و هند موجب شده کشورهای دنیا هم طب سنتی این کشورها را به رسمیت شناخته و در دانشگاه های خود تدریس کنند. حال چرا ما با قدمت چند هزار ساله این ساماندهی را در کشور خودمان برای صادرات گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به جهان نداشته باشیم در حالی که کتاب‌های ابن سینا و دانشمندان ایرانی در دانشگاه‌های اروپا و آمریکا تدریس می‌شوند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اظهار نگرانی از وضعیت طب سنتی در ایران، گفت: متاسفانه در کشورمان به جایگاه طب سنتی آنطور که باید توجه نشده است. /

پایان پیام
 

برچسب ها: آموزش بهداشت، اخبار برگزیده، بخش بهداشت، طب سنتی

1400 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد