نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 876307 تاریخ انتشار: 1392/12/12 09:29

صنعت چای در صورت عدم حمایت دولت به لبه پرتگاه می رسد/ بی برنامه گی ها نفس چای را به شمارش انداخت

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس با اشاره به نامحسوس بودن حمایت دولت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی گفت: دولت باید سیاست های حمایتی خود را به جای بخش واردات به بخش تولید اختصاص دهد که این یکی از رویکردهای اصلی سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، شمس الله شریعت نژاد در گفت و گو با خانه ملت با بیان اینکه‌ دولت از فعالیت های اقتصادی به ویژه در بخش کشاورزی حمایت لازم را ندارد، گفت: در حالی که باید دولت از فعالیت های اقتصادی حمایت کند این طور نیست، به نحوی که اگر منحنی رسم کنیم مشاهده می شود هر وقت قیمت نفت بالا رفته است توجه دولت به بخش کشاورزی کاهش پیدا کرده است.

سقوط صنعت چای براثر سیاست های غلط 15 سال اخیر دولت

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه چایکاری یک فعالیت اشتغالزا است که در منطقه شمال رواج دارد، تصریح کرد: در حالی که مجسمه شخصی که اولین بار برگ سبز چای را از آن سوی مرزها وارد ایران کرد، در لاهیجان وجود دارد و به آن افتخار می کنیم، سیاست های 15 سال اخیر دولت در خصوص صنعت چای باعث سقوط و نزول این صنعت موثر در اقتصاد کشور شده است.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد درمجلس با تاکید بر اینکه اگر سیاست های غلط دولت در خصوص صنعت چای ادامه پیدا کند فعالیت چایکاری به تاریخ خواهد پیوست و فقط نامی از آن باقی خواهد ماند، افزود: بر اثر همین سیاست گذاریهای غلط دولت رقم چایکاری در کشور از 32 هزار به 26 هزار هکتار نزول پیدا کرده است.

چایکاران انگیزه ای برای برداشت برگ سبز ندارند

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه بخشی از چایکاری کشور به چایکاریهای متروکه مربوط می شود، تصریح کرد: چون قیمت کارگر بالارفته اما قیمت برگ سبز چای پایین است این حالت باعث شده انگیزه و استقبالی برای برداشت چای وجود نداشته باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به پیشنهاد جمعی از نمایندگان به دولت در خصوص بازنگری در قیمت گذاری برگ سبز چای، افزود : پیشنهاد شده است برگ سبزچای درجه اول از 1200 به 2 هزار تومان افزایش داده شود و برگ سبز چای درجه دوم 60 درصد قیمت نوع درجه اول قیمت گذاری شود تا با این کار به افزایش کمیت و کیفیت تولید چای کمک شود.

تولید 23 هزارتنی چای با وجود 100 هزار تن نیاز

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد درمجلس با تاکید بر لزوم حمایت بیش از پیش دولت از صنعت چای و توسعه چایکاری در کشور تصریح کرد: کاربری اراضی گیلان در بخش کشاورزی بهره وری مطلوبی ندارد براین اساس اگر دولت حمایت کند می توان با اختصاص اراضی این استان به کشت چای از یک سو میزان تولید چای را افزایش و کشور را از واردات این محصول بی نیاز کرد و از سوی دیگر بهره وری اراضی گیلان را ارتقا داد.

این نماینده مردم در مجلس نهم در خصوص رقم بالای واردات چای به کشور و فاصله ما تا خودکفایی تولید این محصول با بیان اینکه در حال حاضر در کشور حدودا 100 هزار تن چای مورد نیاز است گفت: این درحالی است که تولید چای داخل حدود 23 هزار تن بیشتر نمی شود بنابراین ما مجبور به واردات چای هستیم.

لزوم حمایت دولت از مراکز تحقیقاتی در بخش کشاورزی

شریعت نژاد با یادآوری اینکه استعداد و ظرفیت بالقوه کشور در تولید چای به اندازه ای که به خودکفایی برسیم ، تصریح کرد: برای بالفعل شدن این استعداد هابه حمایت ویژه دولت به خصوص ازبخش های تحقیقاتی هستیم تا بتوان با ارتقای تولید میزان برداشت چای را افزایش داد که تحقق این اتفاق توسعه چایکاری و رضایتمندی چایکاران را به دنبال خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس با اشاره به سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری گفت: رویکرد عمده مقام معظم رهبری، نگاه به داخل یعنی تکیه بر منابع و مزیت های داخلی و نگاه به خارج از کشور ، به منظور کسب تکنولوژی و فناوریهای روز دنیا است.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد درمجلس با بیان اینکه کشت چای استعداد اصلی شمال کشور به خصوص گیلان است و از سوی دیگر وابستگی ما به کشورهای دیگر در تامین چای واضح و آشکار کاملا است، تصریح کرد: بر پایه سیاست های اقتصاد مقاومتی و تکیه بر پتانسیل های این سوال وجود دارد که چرا با وجود این همه استعداد و ظرفیت برای تولید چای باید این همه ارز به منظور واردات چای از کشور خارج شود؟

برای ارتقای تولید چای عاجز نیستیم

شریعت نژاد با بیان اینکه در خصوص افزایش تولید چای تکنولوژی لازم وجود دارد، افزود: وقتی ادعا داریم جز 8 کشور تولید کننده علم در دنیا هستیم و این همه مهندس و کارشناس داریم بنابراین برای ارتقای تولید و کیفیت چای عاجز نیستیم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید بر حمایت دولت از نیروهای انسانی و کارشناس در حوزه کشاورزی گفت: باید با استفاده از تجربیات دیگران و شناخت درست توانمندی های نیروهای انسانی بخش های تحقیقاتی را انگیزه مند کنیم تا با افزایش بهره وری در صنعت چای جلوی واردات را بگیریم.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزایش تعرفه واردات چای را در کاهش انگیزه برای وارد کردن این کالا را موثر دانست و افزود: وقتی وارد کردن چای صرفه اقتصادی نداشته باشد تمایل برای وارد کردن این کالا کاهش یافته و از تولیدات داخل حمایت می شود.

شریعت نژاد از بین بردن رانت های احتمالی در بحث واردات چای را ضروری دانست و تصریح کرد: دولت باید سیاست های حمایتی را به جای بخش واردات به بخش تولید اختصاص دهد که این یکی از رویکردهای اصلی سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

حمایت دولت از تولید کننده محسوس نیست

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد درمجلس با اشاره به اینکه مشکلات تولیدکنندگان بخش کشاورزی فقط به چایکاران محدود نمی شود، تصریح کرد: در حالی که مرکبات بسیاری در باغهای شمال کشور روی زمین ریخته و برداشت نشده است، باغداران به دلیل ارزش پایین اقتصادی انگیزه ای برای جمع کردن و فروش این محصولات ندارند و این یک مصیبت بزرگ برای باغداران شمال کشور است که باعث شده باغداران برای فروش اراضی خود به دلیل توریستی و گردشگری بودن این منطقه انگیزه بیشتری نشان دهند.

برچسب ها: اخبار برگزیده، اقتصاد مقاومتی، واردات، چای، کشاورزی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد