نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 885464 تاریخ انتشار: 1393/02/22 08:34

ممانعت از تردد اتوبوس های دارای نقص در جاده ها توسط سازمان راهداری

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: علت تصادفات جاده ای کشور با حضور مسئولان پلیس راهور کشور، سازمان ملی استاندارد و وزارت صنعت معدن و تجارت و راه و شهرسازی در کمیسیون اصل نود مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، داود محمدی در گفت و گو با خانه ملت در تشریح جزییات جلسه امروز(21 اردیبهشت) کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ارتباط با استاندارد و کیفیت‌ خودروهای داخلی و تصادفاتی که در کشور صورت گرفته ، کمیسیون تشکیل جلسه داده است، گفت: در این جلسه که با حضور سردار مومنی رئیس پلیس راهور کشور،رئیس سازمان استاندارد و معاونین وزارت صنعت معدن و تجارت و راه و شهرسازی برگزار شد، علت تصادفات و بروز خسارات جانی و مالی مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم قزوین و آبیک البرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این جلسه اجرای استانداردهای 51 گانه پیش‌بینی شده در قانون مورد بررسی قرار گرفت، افزود: در جلسه کمیسیون مشخص شد تا سهم بخش‌های مختلف از قبیل انسان، جاده، معاینات فنی خودروها،کیفیت خودروها و نظارت بر رعایت استانداردها در خودروها در بروز تصادفات چه اندازه است.

وی گفت: کمیسیون اصل نود به این نتیجه رسید که در بخش نخست جلسات ایمنی راه‌ها منظم و مستمر برگزار شود و علل تصادفات در این جلسات بررسی و پیشنهادات لازم در راستای کاهش تصادفات و افزایش ضریب ایمنی ارائه شود، همچنین سازمان استاندارد نظارت خود را بر رعایت اجرای استانداردهای 51 گانه افزایش دهد و مشخص شود که تمامی استانداردها به صورت دقیق در حال اجرا است.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان راهداری و حمل و نقل کشور نیز موظف شد تا نسبت به ایمنی وسایل نقلیه سنگین از قبیل اتوبوس‌ها و کامیون‌ها نظارت دقیق‌تری داشته باشد، ادامه داد: این نظارت باید مانع تردد اتوبوس‌ها و کامیون‌هایی شود که دارای نواقص فنی هستند و معاینات فنی این خودروها باید به صورت دقیق و مستمر بررسی شود، همچنین از انجام تغییرات در اتوبوس‌ها بعد از دریافت گواهینامه استاندارد باید جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه بعد از گذراندن 50 سال سابقه در زمینه تولید خودرو در کشور هنوز مرکز آزمون کیفیت خودرو نداریم، تصریح کرد: دستگاه‌های مربوطه باید تلاش کنند تا مرکز آزمون کیفیت خودرو بویژه برای تست‌های برخورد خودرواز روبرو، راه‌اندازی شود، همچنین مقرر شد تا بررسی‌های جدی برای ارتقا استانداردهای خودروها توسط سازمان استاندارد صورت گیرد.

محمدی با بیان اینکه بخشی از قطعات مصرف شده در خودروها وارداتی هستند، گفت: مقرر گردید سازمان استاندارد و گمرک نظارت بیشتری بر استاندارد بودن این قطعات انجام دهند.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین در این جلسه با حضور روسای بانک‌ها و برخی بدهکاران کلان بانکی راهکارهای حصول معوقات بانکی مورد بررسی قرار گرفت.

برچسب ها: تصادف، خودرو، راهور، معاینه فنی، پلیس

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد