نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 901295 تاریخ انتشار: 1393/06/15 09:19

عدم اعتماد به پرداخت مطالبات و خشکسالی علل کاهش تولید چای

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس با بیان اینکه 30 درصد برگ سبز چای تولیدی بر اثر خشکسالی سوخته است، گفت: بحرانی در تامین چای نمی بینیم چرا که بازار داخلی از چای خارجی اشباع شده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محمدحسین قربانی در گفت وگو با خانه ملت در خصوص دلایل کاهش میزان تولید چای در سال زراعی جاری گفت: امسال با وجود حمایت های دولت و مجلس از چایکاران و اختصاص 160 میلیارد تومان اعتبار در این رابطه، به دو دلیل بی اعتمادی چایکاران به دولت به علت تجربه سالهای گذشته و همچنین خشکسالی بی سابقه میزان تولید چای کاهش یافت.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در واقع به دلیل عدم اعتماد کشاورزان نسبت به پرداخت مطالبات چایکاران و ذهنیتی که از سالهای گذشته داشتند و گمان می کردند امسال هم همان شرایط است باعث شد خیلی رغبت برگشتن به باغهای چای و تولید نداشته باشند میزان تولید چای کاهش پیدا کرده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: عامل دوم کاهش تولید چای در سال جاری وقوع خشکسالی بی سابقه ای که امسال با آن روبرو بودیم علی الخصوص در گیلان است که باعث شد 30 تا 40 درصد محصولات کشاورزی از جمله برگ سبز چای کاهش یابد.

بحرانی در تامین چای مورد نیاز کشور وجود ندارد/ بازار داخل از چای خارجی اشباع شده

قربانی با بیان اینکه 30 درصد باغاهای چای به علت بی آب دچار سوختگی شدند ، گفت: امسال فقط اردیبهشت و خرداد توانستیم محصول چای را برداشت کنیم و به تعبیر کشاورزان فقط یک چین برگ سبز چای برداشت شده است.

وی خشکسالی را دلیل عمده کاهش میزان چای عنوان کرد و افزود: بر اساس نیاز کشور بیش از آنچه که نیاز داریم، توسط بنگاه های مختلف چای وارد کشور شده و بحرانی برای تامین چای نمی بینیم و به اندازه نیاز کشور چای وجود دارد.

تبلیغات صداوسیما ذایقه مردم نسبت به چای داخلی را تغییر داده است

این نماینده مردم در مجلس نهم با یاداوری اینکه کاهش میزان تولید در قیمت چای تاثیری ندارد، تصریح کرد: بازارهای داخلی از چای خارجی اشباع شده و تبلیغات صدا و سیما به قدری گسترده است که حتی باعث شده ذائقه مردم نسبت به چای داخلی تغییر کند.

قربانی گفت: با وجود کاهش سطح تولید چای، قیمت این محصول خیلی مورد توجه قرار نگرفت و افزایش نیافت بلکه نسبت به گذشته کاهش هم پیدا کرد.

برای جبران خسارات کشاورزان؛ چای ایرانی در سبد کالا گنجانده شود

این نماینده مردم در مجلس نهم پیشنهاد کرد: برای جبران مافات و اینکه کشاورزان هم خیلی ضرر نکنند دولت همت کند و چای ایرانی را در سبد کالای خانوار قرار دهد و چایهایی را که روی دست کارخانه داران مانده خریداری کند تا فضای تعامل ایجاد شده بین بازار و دولت حفظ شود.

قربانی افزود: مدیران استانی بحران چای را مدیریت می کنند و در حال تدبیر برای پیشگیری از کاهش سطح تولید چای برای سالهای آینده هستند و حمایت های دولت باید در این راستا ادامه داشته باشد.

وی تاکید کرد: کشاورزان به به زراعی باغات چای اقدام کنند و دولت به ازای هر هکتار باغ چای که به زراعی می شود، حداقل5 میلیون تومان در اختیار کشاورزان قرار دهد تا یک دلگرمی برای جلوگیری از کاهش محصول و جبران ضرر وارد شده ناشی از خشکسالی برای کشاورزان باشد.

عضو کمیسیون بهراشت و درمان مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با انجام این اقدامات باغات چای اصلاح می شوند و به مرور در سالهای اینده به محصول دهی می رسند و بحران چای را در استان مدیریت خواهیم کرد.

برچسب ها: اخبار برگزیده، تولید چای، خشکسالی، مطالبات

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد