نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 901334 تاریخ انتشار: 1393/06/15 16:11

کاهش شدید قیمت برنج تولیدی استان گیلان در بازار

نماینده مردم رشت در مجلس،گفت:متأسفانه واردات برنج خارجی بیش از نیاز داخلی و در زمان برداشت برنج داخلی بوده که این امراکنون باعث کاهش قیمت برنج کم محصول و باکیفیت گیلان در سطح بازار شده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، حسن تأمینی در گفت و گو با خانه ملت، درخصوص مشکلات بخش کشاورزی استان گیلان به ویژه شهرستان رشت،گفت: در حال حاضر اصلی ترین مشکل کشاورزان استان گیلان قیمت پایین برنج تولیدی این استان در بازار است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد:متأسفانه برنج کم محصول و با کیفیتی که ازسوی کشاورزان استان گیلان کشت شده است درحال حاضر با افت قیمت در بازار مواجه شده که این مهم باعث ضرر مالی کشاورزان این منطقه شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم،اظهارداشت: باید هر چه سریعتر مسئولان تنظیم بازار درجهت ساماندهی این مشکل ورود کنند تا کشاورزانی که با تلاش شبانه روزی محصول برنج خود را درو کردند در حال حاضر با مشکل کاهش شدید قیمت این محصول در بازار دست و پنجه نرم نکنند.

خرید تضمینی دولت فقط مشمول برنج های پرمحصول می شود


نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی،با اشاره به اینکه خرید تضمینی دولت مشمول برنج های پرمحصول می شود،تصریح کرد: در استان مازندران برنج پرمحصول کشت می شود که دولت به خرید تضمینی برنج این استان اقدام می کند اما در استان گیلان برنج کم محصول اما با کیفیت چون هاشمی و طارم کشت می شود که از حمایت دولت به هیچ وجه برخوردارنیست.

این نماینده مردم در مجلس نهم،اظهارداشت:متأسفانه واردات برنج خارجی بیش از نیاز داخلی و در زمان برداشت برنج داخلی بوده که این امراکنون باعث کاهش قیمت برنج کم محصول و باکیفیت گیلان در سطح بازار شده است.

وجود برنج خارجی در سفره گیلانی ها

تأمینی،افزود:متأسفانه به علت عدم حمایت دولت از برنج کاران در حال حاضر در استان گیلان هم برنج خارجی استفاده می شود.

امسال بسیاری از محصول صیفی استان گیلان سوخت

تأمینی،افزود: امسال به علت اینکه گرمای بسیار شدیدی گربانگیر استان گیلان شده بود متأسفانه کشاورزان در کشت صیفی جات هم با مشکل مواجه شدند به طوری که محصول خوبی از جمله بادام زمینی، لوبیا و آفتابگردان از سوی صیفی کاران کشت نشد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی،با تأکید‌ بر اینکه کشت انواعی از صیفی جات در استان گیلان کمکی برای تأمین معیشت مردم این منطقه خواهدبود،تصریح کرد: متأسفانه امسال به علت بروز خشکسالی شدید در استان گیلان بسیاری از محصول صیفی این استان سوخت و برداشت نشد که این امر ضرر مالی به کشاورزان صیفی کار این منطقه وارد کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم،اظهارداشت:دولت باید در سبد کالا از برنج های ایرانی استفاده کند تا با تشویق و حمایت از کشاورزان قیمت برنج داخلی در بازار کاهش پیدا نکند و چناچه این اقدام از سوی دولت انجام نشود بی شک اکثر کشاورزان به علت نبود توجیه اقتصادی به تغییر کاربری زمین های خود خواهند پرداخت.

پشیمانی مسئولان از نابودی کشاورزی کشور درآینده نزدیک

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس شورای اسلامی،گفت:به طور حتم در آینده نزدیک با چالش مواد غذایی در دنیا مواجه خواهیم شد به طوری که مسئولان دیگر نمی توانند با این قیمت برنج خارجی وارد کشور کنند که بی شک در آن زمان به این نتیجه خواهند رسید که چرا کشاورزی کشور را با دست خود به نابودی کشاندند.

برچسب ها: اخبار برگزیده، استان گیلان، قیمت برنج

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد