نسخه بدون عکس | نسخه با عکس |

شماره خبر: 933838 تاریخ انتشار: 1394/05/10 07:35

اظهارنظر کارشناسی درباره «طرح اصلاح ماده (98) قانون مدنی برای تسهیل اعطای تابعیت به رزمندگان ، ایثارگران و نخبگان غیر ایرانی»

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نظر کارشناسی خود را درباره طرح اصلاح ماده (980) قانون مدنی برای تسهیل اعطای تابعیت به رزمندگان ایثارگران و نخبگان غیر ایرانی اعلام کرد.

بنا به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر حقوقی این مرکز با بیان این مطلب که ماده (980) قانون مدنی به هیئت وزیران اختیار می دهد تا به درخواست های تابعیت از سوی افراد غیر ایرانی رسیدگی کرده و در صورت وجود شرایط مقرر در قانون از جمله شرایط ماده (979)(قانون مدنی) در صورت صلاحدید با درخواست آنان موافقت کند ، افزود: تصویب این ماده در سال 1313 صورت گرفته و پس از آن نیز تغییری نکرده است؛ لکن با پیروزی انقلاب اسلامی و گسترش نفوذ آرمان این انقلاب در سطح جهان اسلام و بلکه در سطح جهان بشری، بسیاری از افراد ، جذب این سخن حق و آرمان والا شده اند و شروع به تلاش در راه تحقق اهداف اسلامی کردند. برخی از این افراد در جبهه های نبرد علیه باطل مانند جنگ تحمیلی 8 ساله شرکت کرده و برخی از آنان به درجه شهادت رسیده یا به افتخار جانبازی نائل شده اند و برخی دیگر نیز در حال مجاهدت بوده یا هستند.

بنابراین خدمات این افراد نباید نادیده گرفته شوند. به خصوص در مواردی که حضور خانواده های شهدای مذکور یا حضور رزمندگان در کشور خود برای آنان سخت شده یا خواهد شد.

نظر به لزوم تکریم این گروه از مسلمانان که بدون در نظر گرفتن نژاد و کشور، در مسیر انقلاب اسلامی تلاش کرده اند، یکی از امتیازاتی که می توان برای این دسته از افراد قائل شد اعطای تابعیت جمهوری اسلامی ایران در صورت درخواست آنان است.
با توجه به اینکه رسیدگی به درخواست های تابعیت در هیئت وزیران به دلیل کمبود دقت و وجود موضوعات مهمتر ، به کندی صورت می گیرد، نمایندگان محترم مجلس طرح اصلاح ماده (980) قانون مدنی را ارائه کرده اند که این گزارش به بررسی این طرح پرداخته است.

 

برچسب ها: اخبارپژوهشی، تسهیل اعطای تابعیت، طرح اصلاح ماده (98) قانون مدنی

1399 © حق کپی رایت متعلق به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران می باشد